Η Αλεξάνδρεια επικράτησε με 70-51 του Αετού Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Ο Αετός Κιλκίς ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση κι έβαλε δύσκολα στην πρωτοπόρο Αλεξάνδρεια, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-19.

Στην συνέχεια, οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη πήραν τον έλεγχο του αγώνα, περιόρισαν επιθετικά τον Αετό Κιλκίς, ο οποίος σημείωσε δώδεκα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να επιδίδεται σε επιθετικό κρεσέντο στο ίδιο διάστημα σημειώνοντας είκοσι εννέα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, καθώς ήταν η σειρά των παικτών του Γιώργου Αποστόλου να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους και το σκορ διαμορφώθηκε σε 54-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια πήρε ξανά τον έλεγχο φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 70-51.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 12-19, 41-31, 54-43, 70-51.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 12, Αβραμίδης 4, Σιδηρόπουλος 17, Πουρλιοτόπουλος 8 (1), Γιοβανόπουλος 4, Παντοφλίδης 3, Σιτσάνης 10 (1), Νταμτσιόπουλος, Καρκάρας 3, Πρόιος, Καραγιάννης 6, Χερκελετζής 3.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Αραβίδης, Κιουσές 2, Νταμοτσίδης, Φιλιππίδης 8, Βαϊτσούδης 8, Γευγελής, Κόγιας 12, Βακουφτσής 8, Μαργαριτίδης 8 (2), Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης 5.