Ο Βαφύρας επικράτησε με 62-69 του Άθλου Αλεξάνδρειας στην παράταση, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να προηγούνται με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βαφύρας δέχθηκε μόλις επτά πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο ημίχρονο με δεκατρείς (22-35)

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επέστρεψε από τα αποδυτήρια και την ανάπαυλα του ημιχρόνου βελτιωμένος, περιόρισε την παραγωγικότητα του Βαφύρα στους οκτώ πόντους στην Τρίτη περίοδο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 33-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο γηπεδούχος συνέχισε με την ίδια αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ταυτόχρονα βελτίωσε τη δική του παραγωγικότητα, με αποτέλεσμα να καλύψει τη διαφορά με την οποία προηγούνταν ο Βαφύρας και να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση.

Εκεί ο φιλοξενούμενος παρουσιάστηκε αποφασισμένος και με τον Ευαγγελόπουλο να σημειώνει τους δεκατέσσερις από τους δεκαέξι πόντους της ομάδας του, ο Βαφύρας έσπασε το αήττητο της έδρας του Άθλου Αλεξάνδρειας με το τελικό 62-69.