Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 85-39 του Ολυμπιακού Βόλου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε σοβαρός στο παιχνίδι, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το οποιο έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (14-4) με την συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε το παιχνίδι και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 22-8.

Πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (28-8), με τον Στέλιο Χατζηιωάννου να δίνει σε όλες τις παίκτριες χρόνο συμμετοχής από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 43-15 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίσαν οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 67-23.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-39.

Διαιτητές: Κομνηνόπουλος – Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-8, 43-15, 67-23, 85-39.

ΣΦΚ ΠΙερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Τελίδου 12 (2), Κιολέογλου 5 (1), Ζουγκουρίδου 5 (1), Ντριστέλλα 10, Γκρίτζαλη 6, Λάππα 8, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 17 (4), Δημητριάδου 10, Παντζιάλα 4.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (Δέρβος): Τσουκαλά, Γκίνο 9, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Τεβετζίδου 8, Παρασχάκη, Αρτεμισίου 14, Σιουμουρέκη, Μπουγιούρη 2, Γκρίνια, Ντόβα 6.