Εφιαλτικό απόγευμα έζησε ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας στο Βόλο, όπου γνώρισε την συντριβή από τον τοπικό Ολυμπιακό με 7-0, για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Σερτζίνιο στο 8′ και διπλιασίασαν τα τέρματά τους με γκολ του Ναζίμ στο 43′, με το 2-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 68′ έγινε το 3-0 από τον Φλίγκο ενώ από το 84′ και μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ με τους Φλίγκο (84′), Σαχινίδη (87′) και Καμπλιώνη (90′ και 90’+2′).
Το μόνο θετικό για τον Αχιλλέα είναι ότι παρά τη βαρειά ήττα, η απόστασή του από τη σωτηρία δε μεγάλωσε και παραμένει στους πέντε βαθμούς. Το σίγουρο όμως είναι ότι με εμφανίσεις σαν αυτή στο Βόλο, οι πιθανότητες παραμονής θα μειωθούν ακόμη περισσότερο και έτσι η ομάδα της Πιερίας θα πρέπει στο διάστημα της διακοπής των εορτών να ανασυνταχθεί και να ενισχυθεί στο μέτρο του δυνατού για να παλέψει στη συνέχεια να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Το “φιλμ” του αγώνα
2′ Σουτ του Σερτζίνιο, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ ο Βασιλειάδης.
8′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Σερτζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Το πέναλτι υποδείχτηκε για τράβηγμα του Τσιμπούκα στον Σαχινίδη. Ο Τσιμπούκας τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
12′ Σουτ του Σερτζίνιο μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Βασιλειάδης.
18′ Ο Λώττας έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Σαχινίδη κι αυτός έκανε το σουτ, όμως ο Βασιλειάδης παραχώρησε κόρνερ.
19′ Σουτ του Ζγκούρι, μπλόκαρε ο Βασιλειάδης.
30′ Ο Μπουτζίκος έκανε τη σέντρα από αριστερά, σουτ του Σαχινίδη εν κινήσει, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βασιλειάδη.
32′ Σουτ του Ζγκούρι, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Αχιλλέα και έφυγε κόρνερ.
38′ Σουτ του Λυκούργου, η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από τα γκολπόστ του Γιακουμή.
43′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Λώττας εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ναζίμ από κοντά προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.
45′ Σουτ του Σαχινίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.
47′ Ο Σερτζίνιο τροφοδότησε τον Σαχινίδη, αυτός έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αχιλλέα.
49′ Γυριστό σουτ του Σερτζίνιο, έδιωξε σε κόρνερ ο Βασιλειάδης, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
50′ Σουτ του Σερτζίνιο, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στη συνέχεια το σουτ του Σκοπελίτη έφυγε άουτ.
60′ Σουτ του Ζγκούρι από κοντά, έδιωξε ο Βασιλειάδης σε κόρνερ.
61′ Κεφαλιά του Ναζίμ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλειάδη.
68′ ΓΚΟΛ! 3-0: Ο Φλίγκος με πλασέ έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου.
71′ Σουτ του Σαχινίδη, έδιωξε ο Δ. Ίτσιος πάνω στη γραμμή.
84′ ΓΚΟΛ! 4-0: Ο Φλίγκος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με κοντινό πλασέ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.
87′ ΓΚΟΛ! 5-0: Ο Σαχινίδης έκανε το 5-0, με κοντινό πλασέ.
90′ ΓΚΟΛ! 6-0: Ο Καμπλιώνης διαμόρφωσε το 6-0 με κοντινό σουτ.
90’+2′ ΓΚΟΛ! 7-0: Ο Καμπλιώνης με κοντινό σουτ έκλεισε το “χορό των γκολ”, “σφραγίζοντας” με το δεύτερό του γκολ, τη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου με 7-0.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μπουμαρσόπουλος με βοηθούς τους Καραγιάννη και Νάκα (Λάρισας).
Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν ο Λεάντρο (2′) του Ολυμπιακού Βόλου και οι Τσιμπούκας (7′) και Καταχιώτης (76′) του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.

Ολυμπιακός Βόλου (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σκοπελίτης, Λεάντρο, Οικονομόπουλος (81′ Νόνης), Μπουτζίκος, Ναζίμ, Κόλα, Ζγκούρι (66′ Καμπλιώνης), Λώττας (66′ Φλίγκος), Σερτζίνιο (81′ Ευθυμιάδης), Σαχινίδης.
Στον πάγκο: Πορής, Ρόκας, Παπαϊωάννου.
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Ρούλης Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Χαλκίδης, Δερμίσης, Δ. Ίτσιος (78′ Καραφεργιάς), Τσιμπούκας, Λυκούργος (54′ Αποστολίδης), Μτσεντλισβίλι (67′ Καταχιώτης), Παγωνίδης, Κατσαμάγκας, Παπαδόπουλος, Ι. Ίτσιος.
Στον πάγκο: Παπαθανασίου, Αλεξανδρίδης, Ιωαννίδης, Τζήκας.

πηγή ρεπορτάζ: goalpost.gr