Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 42-58 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλό της στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 6-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ισορρόπησε τον παιχνίδι, ωστόσο οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενες με 24-42.

Και το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Κατερίνης και το προβάδισμά της έφτασε στους δεκαοκτώ πόντους (24-42) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος και πάλι ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να πετύχει κάτι περισσότερο από το να διατηρηθεί η διαφορά σε σταθερά επίπεδα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 42-58 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 6-11, 13-21, 24-42, 42-58.

Εδεσσαϊκός BC (Μπιτέρνας): Κελεσή 13 (1), Σακίτα, Μαυρίδου, Κουρσαράκου 13, Μπαρουψή 7 (1), Αγγέλου, Πάχου 6, Ιωαννίδου, Μαυρομιχάλη, Καμτσή 3.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Χελιδώνη 8 (1), Λάπα 7 (1), Νικολαΐδου 12 (1), Παπανικολάου, Θεοδωρίδου 6, Καραγκούνη, Βαρμάζη 6 (2), Ηλιάδου, Παπαδοπούλου, Δροσούνη 19 (1), Τριανταφύλλου.