Ο Αίολος Κατερίνης επικράτησε με 0-3 σετ του Αριστοτέλη Φλώρινας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Φλώρινας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΜ.

Με σφιχτή υποδοχή  (άντεξε απέναντι στο δύσκολο σερβίς των γηπεδούχων) κι άμυνα, εξαιρετικό τακτικό σερβίς και υπομονή στην επίθεση, ο Αίολος έφτασε σε μία μη αναμενόμενη (τόσο) εύκολη νίκη.

Στο πρώτο σετ, οι νεαρές παίκτριες του Αιόλου μπήκαν “μαγκωμένες”, αλλά η εμπειρία κι η υποστήριξη των έμπειρων κοριτσιών, χάρισαν ηρεμία στην ομάδα από τον πρώτο πόντο. Ο Αίολος κατέκτησε εύκολα σχετικά το πρώτο σετ με 18-25.

Στο δεύτερο, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα, ειδικά μετά το 7-9 και στο τρίτο ο Αίολος παίζοντας με αυτοπεποίθηση κι υπομονή, χωρίς λάθη, έφτασε ως το 5-20.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Αίολο, στις 23 Δεκεμβρίου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης (18.00) με τον ισχυρό ΓΣ Κοζάνης. Βέβαια, η αγωνιστική δράση όλου του Ελληνικού βόλεϊ είναι στον αέρα, μετά την ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Διαιτητών Βόλεϊ Ελλάδας, για ανάκληση από 18 Δεκεμβρίου, όλων των διαιτητικών αδειών, λόγω εργόσημου.

Διαιτητές: Παπαδοπούλου – Γεωργίτσας.

Τα σετ: 18-25, 17-25, 12-25 σε 74’.