Ο Αιγινιακός επικράτησε με 80-63 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα, ο οποίος παραλίγο με μην διεξαχθεί ούτε σήμερα, καθώς η ορισμένη Γραμματεία (Γεωργιάδου, Αμβρακίδου, Χαρίση) δεν προσήλθε, ο Αιγινιακός έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση χάρη… στην παρουσία δύο διαιτητών στην κερκίδα (Τοπαλίδη και Γιανκίδη), οι οποίοι μαζί με τον Στάμο αντικατέστησαν τις απούσες κι έτσι ο αγώνας έγινε κανονικά.

Ο Αιγινιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι παίκτες του μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 22-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη όχι μόνο ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά μείωσαν και την εις βάρος τους διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 38-32 υπέρ του γηπεδούχου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά του Αιγινίου, καθώς η ομάδα της βόρειας Πιερίας ανέβασε τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους και προηγήθηκε με 63-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι, με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να μη δυσκολεύονται ιδιαίτερα να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-63.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-10, 38-32, 63-46, 80-63.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 23 (5), Αργυρόπουλος 15 (3), Τσακίρης, Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α. 11 (1), Βουλτσίδης 17 (3), Μελίδης 6, Βουτσακόπουλος Θ. 8, Γιουμούκης, Καλαβρινός, Κομπατσιάρης.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 3, Κωνσταντόπουλος 2, Μπούμπουρας 4, Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 16 (2), Καζαντζανίδης 2, Λόγυρος 17 (1), Κεσεσίδης 4, Σταυριανίδης 13 (1), Κεραμιδάς.