Ο Πιερικός επικράτησε με 0-3 σετ της Αναγέννησης Άρτας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Άρτας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν κατακτήσουν τρεις πολύ σημαντικούς πόντους, σε έναν αγώνα απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος έχει τον ίδιο στόχο και βρίσκεται σε παρόμοι βαθμολογική θέση με τους Μελανόλευκους.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους δεκαέξι πόντους του πρώτου σετ (7-9), με τον Πιερικό στην συνέχεια να μετατρέπει το 8-12 σε 8-16 και στην συνέχεια να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 12-25 σε 17’.

Αμφίρροπη ήταν εικόνα και στους είκοσι πρώτους πόντους του δεύτερου σετ (11-9), με την ομάδα της Κατερίνης να κατακτά επτά συνεχόμενους πόντους μετατρέποντας το 12-9 σε 12-16 και να κυριαρχεί μέχρι και το τέλος του (14-25, 20’).

Στο τρίτο σετ ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 2-6, με την Αναγέννηση Άρτας να ισορροπεί το παιχνίδι, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή διατήρησαν το προβάδισμα τους, κατακτώντας τόσο το σετ με 19-25 σε 22’ όσο και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Αποστόλου – Φλούδας.

Τα σετ: 12-25, 14-25, 19-25 σε 59’.