Ο Ολυμπιακός πάλεψε στα ίσα στην έδρα της Fenerbahce και εξαιτίας ενός κακού 5λέπτου στο τελευταίο δεκάλεπτο, ηττήθηκε με 76-68 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος μπήκε νωχελικά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στην Τουρκία, πίεσε περισσότερο στην άμυνά του όμως στη συνέχεια και μείωσε στους 3 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο άντεξε στην επίθεση της Fenerbahce και στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφερε το ματς στην ισοπαλία  (61-61 με την Σπυριδοπούλου), ο Ολυμπιακός όμως έμεινε άποντος για ένα πεντάλεπτο, με την ομάδα από την Τουρκία να τρέχει ένα 9-0 σερί και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 23 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ενώ την ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την ομάδα από την Τουρκία να προηγείται με 6-0 μετά από ενάμιση λεπτό παιχνιδιού. Η Σπυριδοπούλου πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας της (6-2) και η Τόμα μείωσε στους δύο πόντους (6-4). Η Βεραμένκα είχε εύκολους πόντους στη ρακέτα για το 10-6, η Τόμας σκόραρε ξανά και η Παυλοπούλου από τα 6,75μ έκανε το 10-9. Η Fenerbahce «χτυπούσε» στο ποστ και προηγήθηκε με την Χάρτλεϊ με 16-9, με την Αμερικανίδα να πραγματοποιεί και το 19-10. Το δεκάλεπτο έληξε στο 22-12 με την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει δύο βολές για τις «ερυθρόλευκες» και την Χάρτλεϊ να βάζει δίποντο με το τέλος της περιόδου.

O Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση, η Fenerbahce πέρασε με 24-12 αλλά η Σπυριδοπούλου με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 24-15. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν στην άμυνά τους, η Σωτηρίου έριξε κι άλλο τη διαφορά με δύο ντράιβ (26-19) και με γκολ φάουλ έκανε το 26-22 με 5’23’’ για το ημίχρονο.  Η Τζόνσον από τα έξι μέτρα έφτασε την απόσταση στους 2 πόντους (26-24) με την Σπυριδοπούλου να απαντάει στο τρίποντο της Γιαβάς για το 29-27. Βον και Χάρτλεϊ πέτυχαν σερί καλάθια για το +6 της Fenerbahce, όμως η  Τόμας μείωσε εκ νέου σε 33-29 και η Παυλοπούλου ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, ένα τρίποντο της Σταμάτη έκανε το 36-34, η Σπυριδοπούλου από την περιφέρεια πέτυχε το 38-37 για να οδηγηθούν τελικά οι «ερυθρόλευκες» στα αποδυτήρια ούσες πίσω στο σκορ με 3 πόντους (40-37).

Η Fenerbahce έτρεξε ένα 4-0 σερί με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ασίστ της Τίκβιτς στην Σπυριδοπούλου και το τρίποντο της Ελληνίδας φόργουορντ εφερε το 44-40. Η Τόμας πέτυχε το 44-42 αλλά και το 46-44, με την Τζόνσον να σκοράρει από το ποστ για το 48-46.  Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν σταθερές στο πλάνο τους, η Σπυριδοπούλου από τις βολές ισοφάρισε 48-48 και συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα της Τουρκίας.Με ένα ακόμα δίποντό της η Παυλοπούλου έκανε το 54-50 με τρία λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Παρά το δίποντο της Χάρτλεϊ, η Σωτηρίου πέτυχε το 56-52, όμως η Αμερικανίδα γκαρντ της Fenerbahce πραγματοποίησε το 59-52. Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 9 πόντους με την Παυλοπούλου να πετυχαίνει το τρίποντο για το 61-55 που ήταν και το τελικό της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε και το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Τόμας στη συνέχεια μείωσε στους 2 πόντους (61-59). Η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε σε 61-61, η Πλαμ σκόραρε για την Fenerbahce για το 64-61 με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κοντρολάρει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Τέσσερις συνεχόμενες βολές των γηπεδούχων έφεραν το 68-61 με 5μιση λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού.  Ο Θρύλος δεν κατάφερε να σκοράρει στις επόμενες  δύο επιθέσεις του, είδε την Πλαμ να πετυχαίνει και το 70-61, με την ομάδα του Πειραιά να μένει άποντη για 5 αγωνιστικά λεπτά.  Από τις βολές η Νικολοπούλου τερμάτισε το 9-0 σερί της Fenerbahce (70-62) και η Σπυριδοπούλου με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 70-65 με 1’40’’ να μένει για το τέλος.

Οι βολές τις Βον, απαντήθηκαν άμεσα με τρίποντο της Σταμάτη (72-68) με την Fenerbahce να παίρνει τάιμ άουτ στα 37,5’’. Ο Ολυμπιακός έπαιξε την άμυνα όμως η Σταμάτη υπέπεσε σε φάουλ, η Χάρτλεϊ έβαλε το ζευγάρι των βολών της και κάπου εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του Θρύλου για μία μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-12, 40-37, 61-55, 76-68.

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Χάρτλεϊ 21 (2), Πλουμ 15 , Ντεμιρμέν 2, Βον 8, Βεραμεγιένκαν 9 , Κανίτεθ 2, Γκόρα, Σοτάνα 5 (1), Τοπούζ, Γιαβάς 3), Ζανταλασίνι 11.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 4 (7 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 10 (2), Σωτηρίου 9 , Σπυριδοπούλου 23 (4), Τόμας 12 , Αυτζή, Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου 1, Σταμάτη 6 (2), Σταμολάμπρου 2, Τικβιτς 1.