Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 87-73 του Σκυδραϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, ΑΚΕ Πιερίας και Σκυδραϊκός έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει τη νίκη χάρη στις περισσότερες επιλογές που είχε από τον πάγκο κατά τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι σε έναν Σκυδραϊκό ο οποίος κοίταξε στα μάτια την ΑΚΕ Πιερίας, αλλά στα τελευταία κρίσιμα κρίσιμες φάσεις φάνηκε η κούραση να προδίδει την προσπάθειά της, καθώς και το γεγονός ότι δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την περιφέρεια της γηπεδούχου.

Ο Σκυδραϊκός πήρε μία διαφορά τεσσάρων πόντων με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα, την οποία διεύρυνε στους επτά (7-14) 6’ 33” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΚΕ Πιερίας μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή στο επόμενο λεπτό (13-14), με τον φιλοξενούμενο να απαντά με ένα σερί έξι πόντων και να ξεφεύγει ξανά με επτά (13-20, 3’ 11”). 1’ 12” πριν το τέλος της περιόδου η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε στους είκοσι έναν πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-23 υπέρ της ΑΚΕ Πιερίας.

Οι παίκτες του Ανέστη Κολοβού, χάρη σε ένα σερί έξι πόντων μείωσαν σε 33-32 6’ 20” πριν το ημίχρονο, με τη γηπεδούχο ομάδα να απαντά με έξι αναπάντητους πόντους για το 39-32 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στους σαράντα δύο πόντους στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μισού της αναμέτρησης και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 49-44.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν αυτή που πήρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφια διαφορά πόντων, όταν με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκε με 55-44. Ο Σκυδραϊκός σημείωσε εννέα αναπάντητους πόντους εξουδετερώνοντας το προβάδισμα της ΑΚΕ Πιερίας, ισοφαρίζοντας σε 57-57, 4’ 32” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς προηγήθηκαν με 68-63.

Στα πρώτα ενενήντα τρία δευτερόλεπτα του τέταρτου δεκαλέπτου, η ΑΚΕ Πιερίας σημείωσε εννέα αναπάντητους πόντους ξεφεύγοντας με 77-65. Ο Σκυδραϊκός κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε στους δύο πόντους (81-79) 2’ 26” πριν τη λήξη, ωστόσο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς είχαν περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό, γεγονός που τους έδωσε τη νίκη με το τελικό 87-83.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 27-23, 49-44, 68-63, 87-83.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Κουλιανός 12 (2), Χατζηευστρατιάδης, Αποστολόπουλος, Σιώκας, Μουλάς 9 (2), Μαργαριτίδης 4, Λάππας 9 (3), Λυκίδης 7 (1), Μάνος 27 (3), Ίτσιος 4, Κοριτσίδης 4, Παπαδόπουλος 11.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Κολοβός 13 (1), Χομένκο 11, Δουλκερίδης 5, Σημαιοφορίδης 34 (2), Τσανακτσίδης 7 (1), Ινέγλης 9, Διδωνάκης 2, Μουχτάρης, Σταμπουλτζής 2.