Την ήττα με 0-3 γνώρισε ο Αιγινιακός από τον Άρη, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Βέροιας. Η ομάδα της Πιερίας, στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι για τη νέα σεζόν, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19′ από γκολ του Καπνίδη, ενώ μετά τη…σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο κορυφαίος του αγώνα, Μιλούνοβιτς που με δυο τέρματα στο 71′ και στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο Αιγινιακός που δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο, κυρίως με το Ζούρκο, στρέφει πλέον την προσοχή του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League, στην οποία υποδέχεται τη Λαμία στο “Γιάννης Παραλυκίδης” την προσεχή Δευτέρα.

Το “φιλμ” του αγώνα:
7′ Σουτ του Πατράλη, μπλόκαρε ο Διούδης.

10′ Φάουλ του Μιλούνοβιτς, μπλόκαρε ο Τόλιος.
15′ Ο Τόλιος δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει τη μπάλα σε συρτή σέντρα του Τάτου από αριστερά.
17′ Σέντρα του Μιλούνοβιτς από αριστερά, κακή κεφαλιά ο Ντούνης.
18′ Σουτ του Καπνίδη, η μπάλα ψηλά άουτ.
19′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Καπνίδης, έπειτα από ωραία του ενέργεια του Μιλούνοβιτς από αριστερα, πήρε τη μπάλα και με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Τόλιο και έκανε το 0-1.
34′ Γύρισμα του Ανάκογλου από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Ντούνης, έδιωξε σε κόρνερ, μετά και από παρέμβαση αμυντικού, ο Τόλιος.
36′ Ο Ζγκούρι έκανε το γύρισμα από αριστερά, όμως ο Καράμπελας έδιωξε σε κόρνερ προ του Γκούρτσα.
42′ Φάουλ του Γιαζιτζόγλου από δεξιά, δεν προβλημάτισε την άμυνα του Άρη.
47′ Σουτ του Γκατζολάρι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
48′ Ο Ζούρκος επιχείρησε το πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.
52′ Σουτ του Φασίδη, μπλόκαρε ο Διούδης.
57′ Φάουλ του Ζούρκου, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Διούδη.
58′ Ανάποδο ψαλίδι ο Μιλούνοβιτς, μπλόκαρε ο Τόλιος.
60′ Ο Διούδης σήκωσε τα χέρια και έδιωξε τη μπάλα σε μια προσπάθεια του Ζγκούρι(μετά από τροφοδότηση του Γκατζολάρι) να “κρεμάσει” τον τερματοφύλακα του Άρη.
69′ Δυνατό σουτ του Ζούρκου έξω από την περιοχή, απομάκρυνε ο Διούδης.
71′ ΓΚΟΛ! 0-2: Ο Μπαργκάν έβγαλε τη σέντρα και Μιλούνοβιτς με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου για να γίνει το 0-2.
73′ Πολύ καλή στιγμή για τον Αιγινιακό με το Ζούρκο να πλασάρει εν κινήσει, συρτά, και τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.
80′ Μακρινό σουτ του Ζουρκου από δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Διούδη.
82′ ΓΚΟΛ! 0-3: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάτου, ο Μιλούνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου για να γίνει το 0-3.
87′ Δυνατό σουτ του Μπαργκάν, απέκρουσε ο Τόλιος, ο Καπνίδης πήρε το “ριμπάουντ” αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ από κοντά.

Διαιτητής ήταν ο Γρατσάνης από την Ε.Π.Σ. Τρικάλων, με βοηθούς τους Τζανή (Ε.Π.Σ. Τρικάλων) και Τίκα (Ε.Π.Σ. Καρδίτσας).

Κίτρινη αντίκρυσε οι Ζγκούρι στο 34′ για τον Αιγινιακό και ο Μιλούνοβιτς στο 79′ για τον Άρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Αιγινιακός (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Ζγκούρι (81′ Ποσίνκοβιτς), Γκατζολάρι (61′ Κυζιρίδης), Παπουτσογιαννόπουλος, Ζούρκος, Πασσαλίδης, Γκούρτσας, Φασίδης (65′ Ρανγκέλοφ), Πατράλης.
Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Μπράβο, Ιντζίδης, Ρόβας (73′ Παυλίδης), Τάτος, Ανάκογλου, Ντούνης (63′ Μπαργκάν), Μιλούνοβιτς (82′ Αντρέου), Καπνίδης.