Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 74-63 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, πήραν διαφορά είκοσι πόντων πριν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα, ωστόσο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στους τέσσερις πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μετά το εικοστό πέμπτο λεπτό την απόδοσή τους, εδραίωσαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Οι Πάνθηρες μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ, και αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα προηγήθηκαν με 21-2 4’ 40” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-10, καθώς ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ισορρόπησε στην συνέχεια το παιχνίδι.

Ο φιλοξενούμενος εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, και κατάφερε να μειώσει σε 35-25 4’ 40” πριν το ημίχρονο, με το σκορ να μην αλλάζει για περισσότερα από τρία λεπτά και το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με 40-30 υπέρ των Πανθήρων.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών μείωσε σε 40-34 μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, με τους Πάνθηρες να διατηρούν το προβάδισμα, αλλά τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα. Ένα σερί έξι πόντων στα μισά του δεκαλέπτου έδωσε έναν αέρα δώδεκα πόντων στους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη (52-40) και το ολοκλήρωσαν προηγούμενοι με 62-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στους δεκαεπτά πόντους (69-52) 5’ 38” πριν τη λήξη, το διατήρησαν και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-63.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 30-10, 40-30, 62-50, 74-63.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κουτσικάς, Ιορδανίδης 2, Πολυχρόνης 6 (1), Κωνσταντόπουλος 2, Μπούσμπουρας, Αδαμόπουλος 6, Γκλαβοτάσιος 11, Ψαρού 7 (1), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 19 (4), Κεσεσίδης, Σταυριανίδης 21 (1).

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Μόσχου): Στοΐτσης 31 (2), Στεργιόπουλος 4, Βαϊραμίδης, Αχλατλής 2, Ποζουκίδης, Παπαμανώλης 8, Παναγιωτίδης 1, Κουτρουλός, Μόσχου 4 (1), Παρτσαλάκης 3, Χατζηλαμπρινός 2, Γκιώσης 8.