Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ της Νίκης Αιγινίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Άλλο ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πρόσθεσε στη βαθμολογική του συγκομιδή ο Πιερικός, ο οποίος δυσκολεύτηκε μόνο στα δύο πρώτα σετ, από μία Νίκη Αιγινίου η οποία ήταν μεν μαχητική, ωστόσο δείχνει ότι δύσκολα θα καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στους πρώτους είκοσι πέντε πόντους (12-13), με τον Πιερικό να προηγείται στην συνέχεια με 16-13 και 19-15. Η Νίκη Αιγινίου μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (19-18), με τον Πιερικό μετά το 21-19 να τελειώνει το σετ και να κάνει το 1-0 (25-19).

Ένα σερί επτά πόντων έδωσε στη φιλοξενούμενη το προβάδισμα με 3-7 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, το οποίο το διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, βρήκε την απάντηση όταν ο Πιερικός μείωσε σε 18-19 και ισοφάρισε τα σετ με 20-25.

Στους πρώτους δεκαέξι πόντους του τρίτου σετ οι δύο αντίπαλοι πήγαν πόντο πόντο (8-8), με τους παίκτες του Κώστα Σαρρή να κάνουν το 13-8, να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του σετ και να κάνουν το 2-1 (25-16).

Οι Μελανόλευκοι προηγήθηκαν από νωρίς στο τέταρτο σετ (8-4 και 17-6) μετατρέποντάς το πρόωρα σε τυπική διαδικασία, κατακτώντας το με 25-17 και μαζί του τους τρεις πόντους της νίκης.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Δαλκιράνης.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-16, 25-17 σε 84’.