Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 74-56 από την Πυλαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πυλαίας, σε αγώνα για τη 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ η Πυλαία, η οποία πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης προηγούμενη με 20-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 40-27 υπέρ της γηπεδούχου.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με την Πυλαία να διευρύνει το προβάδισμά της και να προηγείται με 57-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν τον αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-56

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 20-13, 40-27, 57-39, 74-56.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Κατσαμούρη 17, Τσιαμπούρη 7 (1), Καραμπατζάκη 16, Παπαρδέλα 7, Τζήμου, Τσιανάκα Ε., Φλώρου 18, Πλουμπή, Τσιανάκα, Ε., Σταμπή 7 (1), Αρσένογλου 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Δαβιτίδου 6, Τελίδου 23 (1), Χρυσοστομίδου, Ζουγκουρίδου 8 (1), Γκοτζαμάνη, Λάππα 2, Μπαγκαλαρίδου 6, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 7, Πατζιάλα, Γκρίτζαλη 4, Κιολέογλου.