Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 47-50 της Αριδαίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-14 στην ολοκλήρωσή του.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να διατηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενες με 19-26.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμά της και να προηγείται με 30-34.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με την ΑΓΕ Πιερίας να παρουσιάζεται ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 47-50.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 7-14, 19-26, 30-34, 47-50.

ΦΟ Αριδαίας (Ελευθεριάδου): Τρόικου 10 (1), Ελευθεριάδου 4, Γεωργουλούμη 9, Παπαγεωργίου 12 (1), Τουσίνη 2, Δήμτση 7, Βαφείδου, Καραπάνου 3, Ασβεστοπούλου.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Δροσούνη 7 (1), Ηλιάδου, Λάπα 4, Νικολαΐδου 19, Παπανικολάου, Εξίζογλου 4, Θεοδωρίδου 2, Καραγκούνη, Βαρμάζη 6 (2), Σκλιοπίδου, Παπαδοπούλου, Μυστρίδου 8.