Της Κάτιας Πετροπούλου

Οι «κιτρινόμαυροι» βέβαια παιδεύτηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος, αφού οι αντίπαλοί τους πίεζαν και ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι Γάλλοι σκόραραν μόλις 9 πόντους, από την καλή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, ενώ ο πρώτος σκόρερ τους, Ντέιβιντ Χόλστον, δεν ήταν σε καλή επιθετικά βραδιά.

Οι παίκτες του Μπάνκι απελευθερώθηκαν στην συνέχεια, ενώ ήρθαν και τα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να πάει η διαφορά ακόμα και στο +28 (80-52).

Συγκινητική ήταν η στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν από ένα λουλούδι στο πανό του αδικοχαμένου οπαδού τους, Αλεξέι.

Η Ντιζόν αιφνιδίασε την ΑΕΚ με την έναρξη του αγώνα και πήρε γρήγορα διαφορά (1-9, 3′), με τους Εμεγκάνο και Ουέαρ να αποτελούν απειλή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, μέσα από την άμυνα και με τον Χάντερ να βοηθά στα επιθετικά ριμπάουντ, «ροκάνισαν» την διαφορά (14-15, 10′). \

Στην δεύτερη περίοδο, ο Τσαλμπούρης έδωσε σημαντικές βοήθειες, όπως και ο Τζέιμς (31-22, 17′), αλλά οι Γάλλοι έκαναν σερί με τους Σασάνγκ και Λουμ (31-28, 18′), με τον Εμεγκάνο να πετυχαίνει καλάθι στη λήξη του δεκαλέπτου (36-30, 20′).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη και με τον Λαρεντζάκη να κάνει εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και δημιουργία, πήρε διαφορά (46-35, 24′). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν… κατέβασαν ταχύτητα, και ο Σαντ-Ρος με τρίποντο πήγε στο +19 (56-37, 28′), για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Χάντερ στο 62-39 (30′).

Οι Γάλλοι έκαναν ένα μικρό σερί (62-44, 22′), αλλά οι τρίποντες… βόμβες των Σάκοτα-Γιαννόπουλου αύξησαν την διαφορά (70-44, 34′), η Ντιζόν δεν μπορούσε να αντιδράσει και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, για να φτάσει η ΑΕΚ στη νίκη (80-56).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε την άμυνα που… ήξερε στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να αφήσει τους Γάλλους στους 9 πόντους, ενώ περιόρισε και τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων, Ντέιβιντ Χόλστον.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βινς Χάντερ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι απολαυστικός και ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λαρεντζάκης έκανε πολύ καλή δουλειά στο 3ο δεκάλεπτο και μέτρησε συνολικά 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Τζέιμς, Ματσιούλις, Σάκοτα, Ξανθόπουλος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η Ντιζόν περίμενε περισσότερα από τους Πίρσον και Χόλστον.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η 3η περίοδος, που η ΑΕΚ πίεσε πολύ την αντίπαλό της και πήρε διαφορά, αφήνοντας την Ντιζόν στους 9 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το άσχημο ξεκίνημα στο ματς, η Ντιζόν τα τρίποντα και τις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο του Θίοντορ και η πάσα του για το κάρφωμα του Χάντερ!

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους, Γιλμάζ, Μιτρόβσκι.

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης, Θίοντορ 5 (1/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 8 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκρίφιν 3 (1), Χάντερ 22 (9/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (2), Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ντιζόν (Λενάμ): Αρσινάρ, Εμεγκανό 12 (1), Πίρσον 4, Γουέρ 11, Βέμπερ 2, Σασάνγκ 8, Χόλστον  5 (1 τρίποντα, 8 ασίστ), Ζουλιέν 6 (1), Λελούπ, Λουμ 8 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/31 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 19/36 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/16 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 20 λάθη.

Πηγή: Gazzetta