Μια ακόμα σημαντική επιτυχία πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού η οποία προκρίθηκε στους «8» του CEV Cup, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Τουρκικής BBSK την οποία νίκησε και στο Ρέντη με 3-1 σετ (22-5, 26-24, 25-22, 25-19) Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη νίκη τους με 3-1 σετ στην Πόλη, χρειάζονταν δύο σετ στον επαναληπτικό για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τις «8» καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης και παρότι, βρέθηκαν πίσω με 0-1 σετ, ανέτρεψαν την κατάσταση και προκρίθηκαν στο 3ο σετ! Έτσι το ευρωπαϊκό ταξίδι του Θρύλου θα συνεχιστεί, με επόμενη στάση τη Βουλγαρία, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουργκάς με στόχο την πρόκριση στην ημιτελική φάση. Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί το διάστημα 28—30 Ιανουαρίου στη Βουλγαρία και ο επαναληπτικός στο Ρέντη, που θα κρίνει το εισιτήριο για τους «4» του CEV Cup μεταξύ 12-14 Φεβρουαρίου. Σπουδαία εμφάνιση από τον Τοντόρ Αλεξίεφ που ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 59% στην επίθεση, ενώ τον ακολούθησαν με 12 ο Γκάβιν Σμιτ και με 11 ο Μάρκους Μπέμε.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του, μετά το 2-1 που είχε προηγηθεί στην αρχή. Η Τουρκική ομάδα πήρε την πρωτοπορία στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμα (4-9, 5-10, 6-12) με τον Ολυμπιακό να μειώνει τη διαφορά σε 12-13 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Η BBSK έφτασε στη συνέχεια στο 14-17 με τον Ολυμπιακό να απαντάει και με ένα 3-0 σερί και να ισοφαρίζει μετά από ώρα σε 17-17, ύστερα από άσσο του Γιώργου Πετρέα. Μαζί πήγαν οι δυο ομάδες στο 18-18 και στο 19-19, σημείο στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 3-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 19-22. Η διαφορά του -3 παρέμεινε μέχρι το 21-24, ο Ολυμπιακός  μείωσε σε 22-24 με πρώτο χρόνο του Πετρέα, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και έχασε το πρώτο σετ με 22-25.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο

Ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά στο 2ο σετ  και παρουσίασε σημάδια αντίδρασης, έχοντας σε όλη τη διάρκεια του το προβάδισμα στο σκορ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν γρήγορα με 6-2, και διατήρησαν τον έλεγχο, έχοντας βελτιωθεί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Με μπλοκ του Πετρέα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 13-10 και διατήρησε το +3 για το 16-13 που διαμόρφωσε ο Αλεξίεφ. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μετά από πρώτο χρόνο του Μπέμε (18-15), με τους Τούρκους να πλησιάζουν στον πόντο στο 19-18 και στο 21-20. Ο Αλεξίεφ στη συνέχεια έγραψε το 22-20 και ο Ράουβερντινκ με  κερδισμένο μπλοκ άουτ το 23-21. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 24-22 αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση μετά από ώρα για το 24-24. Η αντίδρασή τους ήταν άμεση όμως αφού με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σμιτ, προήλθε το 25-24 και ο Μπέμε πάνω στο φιλέ «έγραψε» το 26-24, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ!

Το ξεκίνημα του 3ου σετ βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 7-10 και τον Ολυμπιακό να πλησιάζει αρχικά σε 11-12 και να ισοφαρίζει  σε 15-15 με άσσο του Αλεξίεφ.  Από το εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την BBSK να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το 18-19. Εκεί ο Θρύλος βρήκε τις λύσεις με δυο διαδοχικούς πόντους του Σμιτ και ανέτρεψε την κατάσταση προηγούμενος μετά από ώρα με 20-19. Την ισοφάριση των φιλοξενούμενων, ακολούθησε νέο ερυθρόλευκο προβάδισμα με 21-20, ύστερα από σερβίς άουτ των Τούρκων, και ο Αλεξίεφ με μπλοκ που πανηγύρισε έξαλα έδωσε «αέρα» δυο πόντων για πρώτη φορά στο σετ πετυχαίνοντας το 22-20. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος έφτασε στο 23-21 και με μπλοκ του Πετρέα στο σετ μπολ με 24-21, στο σημείο που είχε μπει δυνατά στην εξίσωση και ο κόσμος του Θρύλου! Παρά το 24-22 με το οποίο μείωσαν οι Τούρκοι, μετά από πάσα του Στιβαχτή ο Ράουβερντινκ τελείωσε τη φάση και έγραψε το 25-22, χάρη στο οποίο ο Θρύλος σφράγισε την πρόκριση στους «8» του CEV Challenge Cup!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα

Με δεδομένο ότι ο Θρύλος είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση, η συνέχεια του παιχνιδιού απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 4ο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την συγκέντρωσή τους και έλεγξαν απόλυτα το ματς, έχοντας το προβάδισμα. Έτσι έφτασαν με σχετική ευκολία στο 25-19, που τους χάρισε τη δεύτερη νίκη σε βάρος της Τουρκικής ομάδας.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-22, 25-19 σε 98′.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 14-16, 19-21, 22-25.

2ο σετ: 8-5, 16-13, 22-19, 26-24.
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22.
4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19.

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας  6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67% υπ., 33% αρ.), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 12% αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.), Στεφάνου –λ (36%υπ.-21%αρ.) / Χριστοφιδέλης , Ζουπάνης, 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ,Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ., 20% αρ.)

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ., 47%β αρ.), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 36% αρ.), Εμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ, Σαχίν –λ (47%υπ.-20%αρ.) / Σονάτ -λ (25% υπ.), Πεκσέν, Κιν

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς: «Δεν είχε σημασία η νίκη και η απόδοση στο πρώτο παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς η Τουρκική ομάδα παίζει πολύ καλά και εκτός έδρας και το έδειξε και σήμερα. Προετοιμαστήκαμε για ένα τόσο δυνατό παιχνίδι και φτάσαμε στην πρόκριση. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πως μπήκαμε στο παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση. Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τη Βουλγαρία, έχει καλούς ξένους παίκτες και Βούλγαρους με εμπειρία από την εθνική τους ομάδα. Θα γίνουν δυνατά παιχνίδια και θέλουμε με όπλο την έδρα μας με τον κόσμο μας να φτάσουμε στα ημιτελικά».

Ο Τοντόρ Αλεξίεφ δήλωσε τα εξής: «Χρειαζόμασταν δυο σετ για να περάσουμε στην επόμενη φάση, κάτι που ήταν ο βασικός μας στόχος και τα πήραμε. Παίξαμε καλά μετά το δεύτερο σετ, συγκεντρωμένοι στον στόχο μας και τώρα κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλο. Όσο περνάει ο καιρός και εγώ θα είμαι ακόμα καλύτερος καθώς είναι μικρό το διάστημα που επέστρεψα. Είμαι χαρούμενος που είμαι και πάλι εδώ».

Ο Μάρκους Μπέμε ανέφερε με τη σειρά του: «Περιμέναμε ο αντίπαλος να είναι πολύ σκληρός σε αυτό το παιχνίδι, καθώς εμείς χρειαζόμασταν μόνο δυο σετ. Αυτό φάνηκε στην αρχή του αγώνα. Μετά το πρώτο σετ, η απόδοση μας ανέβηκε, βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε στην κατάκτηση των δυο σετ που μας έδωσαν την πρόκριση αρχικά και στη νίκη στη συνέχεια. Συνεχίζουμε το ίδιο συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας».