Ο Αρχέλαος Savvidis Team αναδείχθηκε ισόπαλος 28-28 με τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Σε μία αναμέτρηση η οποία ήταν αμφίρροπη καθ’ όλη τη διάρκειά του, η ισοπαλία χαρακτηρίζεται δίκαιο αποτέλεσμα, έστω κι αν ήρθε σε νεκρό χρόνο, καθώς δεκαεπτά ήταν οι φορές που οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο σκορ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του και χαρακτηριστικό τις τέσσερις φορές που βρέθηκαν οι δύο ομάδες ισόπαλες σε αυτό το διάστημα. Στο 16’ 02” η ομάδα της Κατερίνης πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών τερμάτων (8-5) κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για 7’ 40”. Ο Αρίωνας Πτολεμαΐδας ισοφάρισε σε 8-8 στο 20’ 57” με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να ανακτούν το προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το επόμενο λεπτό και να κάνουν στο 10-8 στο 22’ 52”. Ο φιλοξενούμενος ισοφάρισε ξανά (10-10) τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η οποία βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα δώδεκα τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αρχέλαο Savvidis Team να αποκτά προβάδισμα δύο τερμάτων (14-12) στα πρώτα εξήντα εννέα δευτερόλεπτα, ωστόσο η ομάδα της Πτολεμαΐδας είχε ξανά την απάντηση και ισοφάρισε στο επόμενο τρίλεπτο. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο (18-17) και τον Αρίωνα να περνά για παίρνει για πρώτη φορά διαφορά μεγαλύτερη του ενός τέρματος (18-20) στο 42’ 43”. Ο γηπεδούχος βελτίωσε την άμυνά του, αντέδρασε άμεσα και σημειώνοντας τέσσερα αναπάντητα τέρματα προσπέρασε με 22-20 στο 46’ 52”. Για μία ακόμη φορά ο Αρίωνας ισοφάρισε (22-22, 47’ 41”) και προηγήθηκε με 23-26 στο 50’ 41”. Η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε ξανά (26-26, 55’ 24”). Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Αρχέλαος Savvidis Team βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-27 (56’ 05”), ωστόσο οι παίκτες του Σωκράτη Σκούφα κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ, προηγήθηκαν με 28-27, ωστόσο δέχθηκαν γκολ σε νεκρό χρόνο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-28.

Διαιτητές: Αναστασίου – Τζαφερόπουλος.

Δίλεπτα: 4-7.
Πέναλτι:
1/2 – 0/2.
Κόκκινη: Ακριτίδης 58′ 15″ (τρία δίλεπτα).

Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-5, 8-7, 10-8, 12-12 (ημ.), 15-14, 17-17, 20-20, 23-24, 25-26, 28-28.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 1, Αναστασίου 1, Σκούφας Κ.Α., Ξώνης 3, Μάνης, Τριανταφύλλου 3, Ξεφτέρης, Δράντζιου, Εγγλέζος 3, Ραντζέλοβιτς 8, Θυμιόπουλος, Χαραλαμπίδης 3, Παπανάκος, Σκούφας Δ., Καϊμακάμης 6.

ΦΣ Αρίων Πτολεμαΐδας (Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης 4, Ελευθεριάδης Χ. 9, Παναγιωτίδης 5, Ασιανός, Ακριτίδης, Γιώσκος 1, Ελευθεριάδης Γ. 7, Παπαχρήστου 2, Νίκου.