Ο Βατανιακός επικράτησε με 85-65 των Πανθήρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες και πάλι είχαν εξαιρετικό ξεκίνημα, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βατανιακός πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφερε στα ίσα το σκορ στο ημίχρονο και στο δεύτερο πήρε τον έλεγχο του σκορ και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση.

Οι Πάνθηρες πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, καθώς προηγήθηκαν με 3-10  στο 3’ 59” και με 6-15 στο 5’ 18”, ενώ έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο στο 7’ 24” (9-20), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 14-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ένα σερί έντεκα πόντων από την πλευρά του Βατανιακού διαμόρφωσε το 28-30 στο 15’ 28”, με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να ισορροπούν το παιχνίδι στην συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες στους σαράντα πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βατανιακό να ξεφεύγει με πέντε πόντους (45-40) στο 22’ 28” και με 51-44 στο 25’ 51”. Στα τελευταία 3’ 46” σημειώθηκαν μόλις δύο πόντοι και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 53-46 υπέρ του γηπεδούχου με την παραγωγικότητα των Πανθήρων να περιορίζεται στους έξι πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός με εννέα αναπάντητους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκαπέντε (65-50, 32’ 34”) και παρά την απάντηση των Πανθήρων οι οποίοι μείωσαν σε 65-57 στο 34’ 06”, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 85-65.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 14-23, 40-40, 53-46, 85-65.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 12 (2), Σιαπάκας, Λάλλας 4, Τερζόπουλος 8, Γιαμούζης 2, Πόσιος 8, Μεσκούρης, Τζήμας, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 11 (2), Μπίσμπας 36 (3), Αμανατίδης 4.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Γαζέτης, Πολυχρόνης 2, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας, Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 10, Ψαρρού 25 (2), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 7 (2), Κεσεσίδης 5, Σταυριανίδης 14 (1), Κουτσικάς.