Η Αριδαία επικράτησε με 83-75 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εξαιρετικά παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 26-23 υπέρ της Αριδαίας στην ολοκλήρωσή του.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, τόσο σε ρυθμό, όσο και σε παραγωγικότητα, με τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 47-44.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας παρέμεινε αμφίρροπος, με τις άμυνες όσο περνούσε ο χρόνος να δυναμώνουν και τους Ίκαρους Γιαννιτσών να προηγούνται με 62-23.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αριδαία ήταν καλύτερη πήρε στα χέρια της το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παραμένουν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-75 υπέρ της Αριδαίας.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 26-23, 47-44, 62-63, 83-75.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου, Πέτκος 11 (2), Τοπαλίδης 15, Μπάτσος, Μπεγλόπουλος 10 (1), Παπαβραάμ 7 (1), Αβραμίδης 16 (4), Κληντσάρης 5, Μακρόπουλος 15, Στρέπκος 4, Ζέρζης.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Μαλλιάρης 7 (1), Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 8, Μαυρόπουλος, Πολυχρονίδης 5 (1), Στόγιος, Μπογδάνης 15, Καρυπίδης, Υφαντίδης 20 (3), Βασιλειάδης 8, Βουζίνας 12 (2).