Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το χρέος της απέναντι στην Στρασμπούρ, υπερκάλυψε το -5 της ήττας (83-78) στη Γαλλία και πέτυχε μια ιστορική νίκη στο «Δ. Τόφαλος», ανεβαίνοντας στο 8-4 στην κατάταξη του Δ’ ομίλου! Η άμυνα στο β’ ημίχρονο και η… εκτόξευση του Μπράουν στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τα κλειδιά για τον θρίαμβο των γηπεδούχων που πλέον βρίσκονται με το… 1.5 πόδι στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Προμηθέας Πατρών - Στρασμπούρ 77-64

Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς κουβάλησε επιθετικά τη Στρασμπούρ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Προμηθέα Πατρών κάνοντας το 9-10 στο 5’17” και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με +4 (9-13, 5’55”) όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με μπροστάρη τον Νίκο Γκίκα, ο οποίος έκανε το 22-21 έχοντας 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.). Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Βενσάν Κολέ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-24 σουτάροντας με 81.8% στο δίποντο (9/11) κι έχοντας 8 ριμπάουντ αντί μόλις 2 του Προμηθέα! Το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου διαμόρφωσε το 25-26, η Στρασμπούρ απάντησε με σερί 6-0 (25-32, 14’20”) ενώ ο Φαλ κράτησε τη διαφορά στο +7 (29-36).

Οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό στα επόμενα τρία λεπτά και προηγήθηκαν 39-38 με το καλάθι του Χολ όμως ο Λανγκ ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έκανε το 39-41 του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους που είχαν 60.7% στα σουτ εντός πεδιάς.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, αρχικώς με τα back2back τρίποντα του Μέιερ και στη συνέχεια με τα καρφώματα του Έλις! Οι Αχαιοί έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 51-44, βελτιώθηκαν στην άμυνά τους κι επέβαλαν τον ρυθμό τους απέναντι στη Στρασμπούρ που προσπάθησε να βρει λύσεις με το μακρινό σουτ (55-51, 30′).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με σερί 10-0 για τον Προμηθέα που είχε… on fire τον Ρίον Μπράουν. Ο Αμερικανός σήκωσε στο πόδι το «Δ. Τόφαλος» με τα καρφώματα του, κάνοντας το 65-51 μέσα σε πανδαιμόνιο! Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στην ιστορική νίκη με 77-64.

Διαιτητές: Λαντζαρίνι, Ντοζάι, Κρέγιτς.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπράουν 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελις 6, Γκίκας 16 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 2 (0/6 σουτ), Μέιερ 11 (3/6 τρίποντα), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10 (5/8 δίποντα δίποντα), Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 19/40 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/13 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 15 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Στρασμπούρ: 20/36 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/14 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα.

Πηγή: Gazzetta