Ο Εθνικός Πειραιά γνώρισε την ήττα από την ισχυρή Οριζόντε Κατάνια, στην 3η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Euro League, με σκορ 15-5, στο Εθνικό κολυμβητήριο “Π. Καπαγέρωφ”.

Η Ιταλική ομάδα ήταν εμφανώς ανώτερη και φάνηκε από την πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκε με 6-1, ενώ στο ημίχρονο απέκτησε διαφορά δέκα τερμάτων (11-1). Ο “Αυτοκράτορας” βελτιώθηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως γνώρισε την πρώτη ήττα στον όμιλο με 15-5. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μπιανκόνι με 5 τέρματα.

Οκτάλεπτα: 1-6, 0-5, 3-2, 1-2.

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Κατσιμπρή, Τζελέπη 1, Μπενέκου, Μπίσμπα 1, Αποστολίδου, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 1, Νιαρχάκου, Τζούρκα

Οριζόντε Κατάνια: Γκορλέρο, Ιωάννου, Γκαριμπότι 4, Μπιανκόνι 5, Αϊέλο, Σπαμπινάτο, Παλμιέρι 2, Μαρλέτα 1, Βαν Ντερ Σλουτ 1, Κούλχας 1, Ριτσιόλι 1, Σανταπάολα, Κοντορέλι

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του ομίλου, η Ουίπεστ επικράτησε της Ουραλότσκα με 11-9 (τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-1, 3-5, 0-1).

Για την 2η αγωνιστική: Οριζόντε Κατάνια – Ουίπεστ 6-9, Λιλ – Ουραλότσκα 7-14