Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 25-32 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας είχε τον έλεγχο του αγώνα και τους σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά τη μαχητικότητα των παικτών του Αρχέλαου Savvidis Team πήρε δίκαια τους δύο βαθμούς της νίκης, συνεχίζοντας την καταδίωξη του Φαίακα Κέρκυρας στη μάχη της πρώτης θέσης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να έχει ωστόσο τον έλεγχο του αγώνα, καθώς πέρασε μπροστά λίγο πριν το δεκάλεπτο με 5-6, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να ισοφαρίζει επανειλημμένα αλλά να μη μπορεί να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο 17’ 34” ο φιλοξενούμενος πήρε διαφορά δύο τερμάτων την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, όπου προηγήθηκε με 13-16.

Στο 33’ 29” ο Ζαφειράκης Νάουσας ξέφυγε με τέσσερα τέρματα (14-18), με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να σημειώνουν τρία αναπάντητα τέρματα και να μειώνουν σε 17-18 στο 37’ 33”. Η ομάδα της Νάουσας και πάλι είχε απάντηση και ανέκτησε άμεσα τη διαφορά των τριών τερμάτων (17-20, 38’ 43”), ενώ στο 43’ 16” διεύρυνε το προβάδισμά της στα πέντε τέρματα (18-23) και στα δέκα (20-30) στο 52’ 08”, μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 25-32.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού.

Δίλεπτα: 4-5.
Πέναλτι:
1/4 – 2/3.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-6, 8-8, 10-13, 12-14, 13-16 (ημ.), 14-18, 17-20, 19-24, 20-27, 21-31, 25-32.

ΓΑΣ Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης, Μάνης, Τριανταφύλλου, Ασαρίδης, Δράντζιου, Αναστασίου 3, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 7, Θυμιόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 3, Παπανάκος 1, Καϊμακάμης 4, Σκούφας Δ., Σκούφας Κ.Α. 1, Ξώνης 3.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας: Βλάχος 3, Διδασκάλου 1, Χατζηγεωργίου 6, Ρότζιος 4, Πετρίδης 2, Βάκκας 5, Τζουβάρας, Καραβίτης 6, Πινακούδης, Σιαμίδης, Σιουλής, Μπαλιάκος, Ρώσιος, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.