Η Γουμένισσα επικράτησε με 59-48 του Αλέξανδρου Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Γουμένισσα να προηγείται με 14-13 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 30-27 υπέρ της γηπεδούχου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα περιόρισε επιθετικά τον φιλοξενούμενο, ο οποίος σημείωσε μόλις επτά πόντους, γεγονός που της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ και να προηγηθεί με 46-34 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Μπεσίρη ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 59-48 υπέρ της Γουμένισσας.

Διαιτητές: Καψίδης – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 14-13, 30-27, 46-34, 59-48.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Γερακάρτσης): Κώστας 13 (2), Τζάκος 8, Καλβάκης 10, Πούλος 9 (1), Γέγας 3 (1), Μπέλτσης 12 (2), Τάσιος 4, Τάτσης, Τζιτζίδης, Δίγκας, Σαμαράς.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης 6, Γιουβανάκης, Βακιρλής 10, Μακρόπουλος, Σιώπκας 7, Γρηγοριάδης 13, Καπνόπουλος 2, Καλαβάτης, Κλαυδιανός 2, Τέφας 8, Παντηρμάς.