Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 71-52 από την Αναγέννηση Νέου Ρύσιου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νέου Ρύσιου, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Αναγέννηση Νέου Ρύσιου, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν το παιχνίδι, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 38-33 υπέρ της γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να παραμένει σε σταθερά επίπεδα και την Αναγέννηση Νέου Ρύσιου να προηγείται με 51-42 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Τασούλας Μύρβαλη διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά κι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 71-52.

Διαιτητής: Γιαννούλης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 21-13, 38-33, 51-42, 71-52.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου (Μύρβαλη): Εμμανουηλίδου 7 (2), Κωστανάκη 2, Τσαλή 10 (1), Κουλακιώτη 3, Καλομιτσίνη 13 (1),Τζίκου 9, Παπαδάκη 2, Τζιότζιου 10, Τσελεμπή, Νάστου 15 (2).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 13 (1), Χρυσοστομίδου 13 (1), Ζουγουρίδου 3 (1), Κιλ 2, Κιολέογλου 3, Λάππα 2, Μπαγλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 5 (1), Καρατάσιου 4, Καρανικόλα, Γκρίτζαλη 5.