Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 27-30 από το Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Με τον Αρχέλαο Savvidis Team να παρουσιάζει δύο διαφορετικά πρόσωπα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς με την απόδοσή του στο πρώτο εικοσάλεπτο στραγγάλισε τον αντίπαλό του, ο οποίος διεκδικεί την άνοδο στην Handball Premier, αλλά στην συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των φιλοξενούμενων οι οποίοι πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά τον οκτώ τερμάτων με την οποία προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά πήραν και τη νίκη, με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά να μην καταφέρνουν να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Εντυπωσιακά μπήκε στην αναμέτρηση ο Αρχέλαος Savvidis Team, ο οποίος προηγήθηκε με 7-1 στο 8’ 20”, με τον Κοσμίδη να πραγματοποιεί μεγάλες επεμβάσεις και να νικιέται μόνο από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 14’ 04” η διαφορά έφτασε στα οκτώ τέρματα (10-2). Το Κιλκίς μείωσε σε 11-6 στο 17’ 50”, ωστόσο οι παίκτες του Σωκράτη Σκούφα επανάφεραν τη διαφορά στα οκτώ τέρματα (14-6) στο 19’ 57”. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην συνέχεια, περιόρισαν την παραγωγικότητα της ομάδας της Κατερίνης στο ένα τέρμα στα επόμενα δέκα λαπτά και μείωσαν σε 15-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το Κιλκίς είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (15-14) στο 31’ 09” και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 16-17 στο 38’ 23”, ενώ στο 46’ 38” προηγήθηκαν με 19-22. Ο Αρχέλαος Savvidis Team κατάφερε να ισοφαρίσει σε 25-25 στο 54’ 33”, αλλά οι παίκτες του Κιλκίς πήραν άμεσα προβάδισμα τριών τερμάτων (25-28, 57’ 30”), αλλά η ομάδα της Κατερίνης δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς μείωσε ξανά σε 27-28 στο 58’ 10”, ωστόσο το Κιλκίς έφτασε στην τελική επικράτηση με 27-30.

Διαιτητές: Αναστασίου – Μαυρίδης.

Δίλεπτα: 3-6.
Πέναλτι:
2/2 – 6/8.
Κόκκινη:
Ξεφτέρης 39’ 17”

Πεντάλεπτα: 3-1, 8-2, 10-2, 13-6, 14-8, 15-12 (ημ.), 16-15, 17-18, 19-20, 22-24, 25-26, 27-30.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Σκούφας): Θυμιόπουλος 2, Μαυρόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 6, Ραντζέλοβιτς 5, Παπανάκος, Εγγλέζος 5, Αναστασίου 2, Μάνης, Κοσμίδης, Δράντζιου, Ασαρίδης, Τριανταφύλλου, Ξεφτέρης, Ξώνης, Σκούφας 5.

ΓΑΣ Κιλκίς (Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Βαφειάδης, Γρηγοριάδης, Δούγιας 6, Μέγκας, Γιαβασίδης 3, Τοκατζόγλου Β. 7, Ιλέρης 5, Κουσίδης 5, Σακαλής, Φαχουρίδης Α., Φαχουρίδης Σ. 3, Πιστόλας 1, Τοκατζόγλου Α., Πετρίδης.