Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 70-63 στην παράταση από τον Αετό Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αετό Κιλκίς να το ολοκληρώνει προηγούμενος με 17-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με τον γηπεδούχο να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 35-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη ήταν καλύτεροι όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά προηγήθηκαν και με 49-51 στο τέλος της περιόδου.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κι έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη, καθώς προηγήθηκε με 49-59 πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Αποστόλου αντέδρασαν, μείωσαν σε 59-62 και με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (62-62).

Εκεί, ο Αετός Κιλκίς έχοντας περισσότερες δυνάμεις και μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη δέχθηκαν μόλις ένα πόντο κι κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 70-63.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 17-13, 35-29, 49-51, 62-62 (κ.α.), 70-63.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 3 (1), Νταμοτσίδης 3 (1), Γκιζέλης 13 (1), Φιλιππίδης 6, Βογιατζής 13 (2), Ιατρού, Κόγιας 17 (1), Βακουφτσής 14, Μαργαριτίδης, Χειρούλης, Αμοιρίδης 1.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 13 (2), Σιαπκας 5 (1), Λάλλας 12 (1), Μπίσμπας 22 (3), Αμανατίδης, Πόσιος 2, Μεσκούρης 2, Τζήμας 7 (1).