Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Άθλο Ορεστιάδας, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ορεστιάδας Νίκος Σαμαράς, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 , Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0 και να οδηγήσει στο tie break την αναμέτρηση και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό και να παραμείνει στην 7η θέση της βαθμολογίας αυξάνοντας ταυτόχρονα τη διαφορά του τόσο από τις Σέρρες, όσο και από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους δεκαπέντε πρώτους πόντους (7-8), με τον Άθλο Ορεστιάδας να παίρνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να προηγείται με 11-8. Άλλο ένα σερί τεσσάρων πόντων μετέτρεψε σε 15-9 το 11-9 με τον γηπεδούχο να κατακτά στο σετ με 25-20 σε 25’ παρά την προσωρινή μείωση από την ομάδα της Κατερίνης σε 11-9.

Στο δεύτερο σετ ο Άθλος Ορεστιάδας ξεκίνησε με 4-0 και 8-2, με το φιλοξενούμενο να μειώνει σταδιακά με 13-11, τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τέλους και τον Άθλο Ορεστιάδας να παίρνει το σετ στην παράταση με 26-24 σε 35’.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή πήραν το προβάδισμα από νωρίς (5-8 & 7-11), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 10-11. Η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε το προβάδισμά της (12-16) το διατήρησε μέχρι τέλους και μείωσε σε 2-1 κατακτώντας το σετ με 22-25 σε 25’.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μετά τους δεκατέσσερις πρώτους πόντους (7-7) με την ομάδα του Έβρου να κάνει το 10-7 και να διατηρεί το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ένα σερί τεσσάρων πόντων από την πλευρά του Πιερικού διαμόρφωσε το 18-20 με το σετ να πηγαίνει κι αυτό στην παράταση και να γίνεται το 2-2 (24-26) σε 30’.

Στο tie break ο Πιερικός προηγήθηκε με 5-6, σημείο στο οποίο ο Άθλος Ορεστιάδας κέρδισε πέντε αναπάντητους πόντους και ξέφυγε με 10-6, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη με 15-11 σε 15’.

Διαιτητές: Παπαχρήστου – Μαργαριτίδης.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 22-25, 24-26, 15-11 σε 130’.