Τον ΑΟ Σελλάνων υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής (10/2) ο Απόλλων Μακρυχωρίου στο τοπικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 76′ ο Ξέρρας (πέρασε αλλαγή στο 46′) να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο αναπτερώνοντας τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα φετινά ματς πρωταθλήματος για τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου.

31′ Πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο παιχνίδι και ανήκει στον ΑΟ Σελλάνων, όταν ο Τζέκος έκανε τη σέντρα, ο Πατσαρούχας έπιασε απευθείας το βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Γεωργαντζά να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα στο αριστερό του γάμα
37′ Κίτρινη κάρτα στον Τζιλό για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κοντό
39′ Ο Μπιτέλης εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ
55′ Κίτρινη στον Κόκκινο για διαμαρτυρία
59′ Δυνατό σουτ του Τεντολούρη Δ. μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος
61′ Ο Καρβούνης έσπασε την μπάλα στον Τεντολούρη Α. που από πλάγια σούταρε άουτ
63′ Δυνατό σουτ Πατσαρούχα η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ
76′ Γκολ! Ο Απόλλων Μακρυχωρίου ανοίγει το σκορ, όταν ο Τεντολούρης Δ. εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια δεξιά με τον Ξέρρα να πηδά πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0
78′ Κίτρινη κάρτα ο Ξέρρας
90’+4′ Ο Δημολιός μπήκε με όμορφη προσπάθεια στην περιοχή του Απόλλωνα, σούταρε με τον Γεωργαντζά να απουκρούει εντυπωσιακά

Συνθέσεις:

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θάνος Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Τεντολούρης Δ., Τζιλός, Ισούφης, Κατσιγιάννης, Κωτσοβός, Κρανιώτης, Τεντολούρης Α. (71′ Τσιάτας), Καρβούνης (64′ Μβελέ Τζούνιορ), Κόκκινος (87′ Τζιμπούκας), Μυργιώτης (46′ Ξέρρας).

ΑΟ Σελλάνων (Στέφανος Ξηροφώτος): Παπαδόπουλος, Δημολιός, Παπαγεωργίου (90’+1′), Μπούσδρας, Κούρκουλας (77′ Μπακρατσάς), Χάδιαρης, Υφαντής (65′ Συράκος), Μπιτέλης, Κοντός (80′ Τσιρογιάννης), Πατσαρούχας, Τζέκος.

πηγή: karditsasport.gr