Ο Αίολος Κατερίνης ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Εθνικό Κοζάνης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής.

Σε έναν αγώνα του οποίου τα σετ βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί, καθώς σε όλα το σκορ ήταν κλειστό, ο Αίολος Κατερίνης δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι περισσότερο από μία θετική εμφάνιση, γνωρίζοντας την ήττα, χωρίς να καταφέρει να κατακτήσει έστω ένα βαθμό.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Αίολο Κατερίνης να το παίρνει στις λεπτομέρειες με 25-22 σε 20’.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός Κοζάνης προηγήθηκε με 3-11, με τους παίκτες του Παναγιώτη Στούπα να ισορροπούν στην συνέχεια τον αγώνα, να μειώνουν σε 14-16. Ωστόσο ο φιλοξενούμενος δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν περισσότερο και ισοφάρισε τα σετ, κατακτώντας το με 19-25 σε 24’.

Ο Εθνικός Κοζάνης ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα και του τρίτου σετ (3-7 & 6-10), με την ομάδα της Κατερίνης να ισοφαρίζει σε 10-10. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο υπόλοιπο του σετ, με τον Εθνικό Κοζάνης με 22-25 σε 22’ να κάνει το 1-2.

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες μετά τους είκοσι οκτώ πόντους πρώτους πόντους (14-14) ξεκίνησε το τρίτο σετ, με το γηπεδούχο να ξεφεύγει με 18-14, τον Εθνικό Κοζάνης να μειώνει σε 18-17 και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 22-25 σε 25’.

Διαιτητές: Αναστασίου – Μελιόπουλος.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 22-25, 22-25 σε 89’.