Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 73-57 του Αετού Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την ανοδική τους αγωνιστική πορεία, σε έναν αγώνα ο οποίος κύλησε αμφίρροπα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πάνθηρες να παίρνουν το προβάδισμα μετά το έβδομο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, να το φτάνουν σε διψήφιο επίπεδο στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάνουν στην τελική επικράτηση διευρύνοντας το νικηφόρο τους σερί στους τέσσερις αγώνες και τερματίζοντας ταυτόχρονα το αντίστοιχο σερί του Αετού Βέροιας, ο οποίος είχε τρεις νίκες στους ισάριθμους τελευταίους αγώνες του.

Μετά από επτά αμφίρροπα πρώτα λεπτά, όπου το προβάδισμα άλλαξε πλευρά έντεκα φορές, ενώ τρεις φορές οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες, οι Πάνθηρες πήραν μία διαφορά έξι πόντων (21-15) στο 7’ 40”, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, ωστόσο ο Αετός Κιλκίς παρέμεινε κοντά στο σκορ και προσπέρασε με 30-31 στο 16’ 36”. Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε με ένα σερί πέντε πόντων στα επόμενα σαράντα δευτερόλεπτα (35-31) και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Πάνθηρες να προηγούνται με 43-38.

Οι Πάνθηρες κατάφεραν στο 24’ 42” να φτάσουν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (51-41), με τους παίκτες του Γιώργου Αποστόλου να μειώνουν στο επόμενο λεπτό σε 51-46. Το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε στους έντεκα (57-46) στο 16’ 32” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 59-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν μόλις τέσσερις πόντοι στα πρώτο μισό (63-50), με τον Αετό Κιλκίς να μένει χωρίς σκορ για 6’ 34” και τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 73-57.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-38, 59-50, 73-57.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 15, Αδαμόπουλος 6, Γκαβοτάσιος 1, Ψαρού 26, Καζαντζανίδης, Λόγυρος 9 (1), Κεσεσίδης 2, Σταυριανίδης 14 (1), Κουτσικάς.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Παπαγεωργίου, Κιουσές 7 (1), Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 14 (3), Φιλιππίδης 8, Βογιατζής 2, Ιατρού, Κόγιας 7, Γκρέκος 6, Μαργαριτίδης 3 (1), Βακουφτσής 9, Αμοιρίδης 1.