Ο Βαφύρας επικράτησε με 60-47 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ένα κακό επιθετικά πρόσωπο ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το πρώτο της δεκάλεπτο να είναι αμφίρροπο και την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 12-15 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή βελτίωσαν αισθητά την επιθετική τους λειτουργία, με αποτέλεσμα να αποσπαστούν στο σκορ και να βρεθούν μπροστά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 34-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο η χαμηλή παραγωγικότητά της επέτρεψε στον Βαφύρα να διευρύνει το προβάδισμά του και να προηγηθεί με 51-35.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 60-47 υπέρ του γηπεδούχου.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 34-22, 51-35, 60-47.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Αραμπατζής 5 (1), Ευαγγελόπουλος 14 (1), Ναβροζίδης, Μπατζάκης 21 (2), Σιώκας, Βαρβούτης 18, Ντακαρέλας 2, Γερομιχαλός, Παπακώστας, Καραμπατάκης.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαγεωργίου, Χατζηευστρατιάδης 2, Κουλιανός 6, Μουλάς, Μαργαριτίδης 3, Μάνος 12 (2), Λυκίδης 13 (1), Κοριτσίδης, Ίτσιος 3, Παπαδόπουλος 6, Ευαγγελόπουλος 2, Πιτσιάβας.