Ο Πιερικός ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Μακεδονικό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός παρά το γεγονός ότι βρέθηκε κοντά στο 2-0, όχι μόνο ισοφαρίστηκε στα σετ, αλλά έμεινε και πίσω με 1-2, με την ομάδα της Κατερίνης να οδηγεί την αναμέτρηση στο tie break, όπου δεν κατάφερε να κατακτήσει δύο σημαντικούς πόντους παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο tie break με 10-7.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με καμία να μην παίρνει μεγαλύτερη των δύο πόντων διαφορά, τον Μακεδονικό να προηγείται με 21-23 και τον Πιερικό να κερδίζει τέσσερις αναπάντητους πόντους και να το κατακτά με 25-23 σε 28’.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και στο ξεκίνημα  του δεύτερου σετ, με τον Πιερικό να κερδίζει επτά συνεχόμενους πόντους, να μετατρέπει το 7-9 σε 14-9, ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, καθώς ο Μακεδονικός αρχικά μείωσε και στην συνέχεια προσπέρασε με 19-21, φτάνοντας στην ισοφάριση με 21-25 σε 24’.

Στο τρίτο σετ, μετά το αρχικό 7-8 ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 7-12, λίγο αργότερα με ένα σερί έξι πόντων έκανε το 11-20 κι έφτασε στην επικράτηση με 16-25 σε 22’.

Τόσα λεπτά χρειάστηκε και ο Πιερικός για να ισοφαρίσει και να οδηγήσει το παιχνίδι σε tie break, καθώς οι παίκτες του Κώστα Σαρρή με 8-5, λίγο αργότερα έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 16-9, παίρνοντας μία διαφορά που τον οδήγησε την κατάκτηση του σετ με 25-17.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα της Κατερίνης είχε το προβάδισμα (5-3 & 7-4), πήρε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση των δύο βαθμών ευρισκόμενος μπροστά στο σκορ με 10-7, ωστόσο ένα τετράποντο σερί του φιλοξενούμενου επέφερε την ισορροπία 11-12, γεγονός που όπως αποδείχθηκε του έδωσε το ψυχολογικό προβάδισμα για τη νίκη, την οποία και κατάκτησε με 14-16 σε 18’.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Σαρακινίδης.

Τα σετ: 25-23, 21-25, 16-25, 25-17, 14-16 σε 114’.