Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 56-69 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 15-24 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 31-42 υπέρ της ομάδα της Κατερίνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες το Γιώργου Χρυσανθόπουλου περιόρισαν την παραγωγικότητα του γηπεδούχου στους έντεκα πόντους και διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά στους δεκαοκτώ προηγούμενοι με 42-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να μειώνει τη διαφορά, αλλά να μη μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης την οποία κατέκτησε η ΑΓΕ Πιερίας με το τελικό 56-69.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 15-24, 31-42, 42-60, 56-69.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Στοΐτσης 17 (2), Πέτσος 6, Κουτρουλός, Στεργιόπουλος 8, Ποζουκίδης, ΠΑπαμανώλης 12, Χαλούτης, Παπαδόπουλος 2, Μόσχου 5 (1), Παρτσαλάκης 4, Χατζηλαμπρινός 2, Γιώσης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Σαμακοβλής, Χαρισσόπουλος 7, Λάππας, Παππάς, Μποτζώρης, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 24, Βουλγαράκης 26 (5), Παναπακίδης, Κουρκούτας 6 (2), Σόκας, Βαϊτσόπουλος 6 (1).