Η Νίκη Αιγινίου ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Αίολο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΜ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους είκοσι πόντους, με τον Αίολο Κατερίνης με ένα σερί τεσσάρων πόντων να προηγείται με 10-14, στην συνέχεια με 12-19 και να φτάνει στην κατάκτησή του με 15-25 σε 22’.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη Αιγινίου πήρε αρχικά το προβάδισμα με 7-3, με το φιλοξενούμενο να προσπερνά με 9-14. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας αντέδρασε και όχι μόνο ισοφάρισε (18-18), αλλά πήρε και μία διαφορά στο φινάλε (23-19) που την οδήγησε στην ισοφάριση (25-20 σε 27’).

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Στέργιου Τσιουπλή κέρδισαν πέντε συνεχόμενους πόντους μετατρέποντας το 7-7 σε 7-12, και με ένα σερί τεσσάρων πόντων το 10-14 σε 10-18, γεγονός που τους οδήγησε εύκολα στο 1-2 με 14-25 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 2-7, με τη γηπεδούχο να ισοφαρίζει σε 8-8 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι την παράταση, όπου χαμογέλασε η Νίκη Αιγινίου με 24-25 σε 32’.

Στο tie break ο Αίολος Κατερίνης είχε απάντηση στο εις βάρος του 7-3, ισοφαρίζοντας σε 7-7. Και αυτό το σετ κρίθηκε στην παράταση, με τον Αίολο Κατερίνης να πανηγυρίζει τι νίκη παίρνοντας το σετ με 15-17 σε 20’.

Διαιτητής: Πλιάχα.

Τα σετ: 15-25, 25-20, 14-25, 27-25, 15-17 σε 128’.

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 15-25.

2ο σετ: 8-6, 11-16, 21-18, 25-20.
3ο σετ: 7-8, 10-16, 11-21, 14-25.
4ο σετ: 4-8, 16-14, 18-21, 27-25.
5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-8, 15-17.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Σιουρδάκη): Τερζή, Τσολογιάννη Μ, Αργυριάδου, Σταυρίδου (λ), Πιπιλίκα, Τσολογιάννη Ε., Τσιάμη, Μερτζανίδου, Τασιώνα, Φαρμάκη, Βουλτσίδου (λ), Γκέκα, Τσολογιάννη Α.

ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης (Τσιουπλής): Χανδόλια, Μακρίδου, Συβρίδου Π. (λ), Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Παπαδοπούλου, Σεϊταρίδου, Συβρίδου Μ., Σιδηροπούλου.