Ο Ολυμπιακός έχασε στην Ισπανία από την Perfumerias Avenida με σκορ 72-48 για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκλεισε με ήττα τις υποχρεώσεις του στην πρώτη του χρονιά στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη.

O Θρύλος ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν είχε επιθετικές λύσεις όμως για αυτό και το 18-10. Ανέβασε στροφές στη συνέχεια, πήγε καλύτερα στην επίθεση και μπήκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 39-31. Η Perfumerias Avenida πίεσε στην άμυνα και έκλεισε την περίοδο στο 52-40 και στο τέλος οι πρωταθλήτριες Ισπανίας πήραν την 7η τους νίκη στην διοργάνωση. Ο Ολυμπιακος ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό του ταξίδι με δύο θετικά αποτελέσματα, στην πρώτη χρονιά που αγωνίστηκε στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει στο παρκέ τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Τζόνσον και Τίκβιτς. Το γκολ φάουλ της Τόμας ήταν η καλύτερη αρχή για τον Θρύλο, με την Αμερικανίδα γκαρντ να κάνει και το 2-5 μετά από κλέψιμο της Σωτηρίου. H Perfumerias Avenida έτρεξε ένα 4-0 με την Ρόμπινσον και η Ελόνου πραγματοποίησε το 8-5.

Η Τόμας ήταν η μοναδική σκόρερ του Θρύλου στη αρχή κάνοντας το 9-7, με τις πρωταθλήτριες Ισπανίας να προηγούνται με 5 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (12-7). Ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση, δεν βρήκε σκορ με τις πρωταθλήτριες Ισπανίας να περνάνε με εννιά πόντους (16-7), τρέχοντας ένα σερί 7-0. Η Τζόνσον το σταμάτησε με τρεις σερί πόντους για να κλείσει το δεκάλεπτο στην Σαλαμάνκα στο 18-10 .

Η Σταμάτη πέτυχε το πρώτο καλάθι του Θρύλου στην δεύτερη περίοδο κάνοντας το 20-13 και η Νικολοπούλου έγραψε με λέι απ το 22-15. Η Ελληνίδα γκαρντ μείωσε σε 22-17 και 26-19 και η Σπυριδοπούλου πραγματοποίησε το 26-22. Οι γηπεδούχες όμως βρήκαν 5 σερί πόντους και έκαναν το 31-22, με την Τόμας να μειώνει εκ νέου σε 31-24.

Η Σωτηρίου διαμόρφωσε το 33-26 και συνέχισε από τα 6,75μ για το 35-29, η Perfumerias Avenida ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά, με την Σπυριδοπούλου από τις βολές να κάνει το 39-31, σκορ που ήταν και τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Θρύλος πέρασε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τις Σωτηρίου και Σπυριδοπούλου έφτασε στο 41-35. Η Τίκβιτς από τις βολές έκανε το 41-37, όμως και πάλι οι πρωταθλήτριες Ισπανίας έτρεξαν το σερί τους και προσπέρασαν με εννιά πόντους (46-37), με την Λόιντ να πραγματοποιεί το 48-37 για την ομάδα της. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να την ακολουθήσει, η Τζόνσον έγραψε  το 50-39 με 1:30 για το τέλος του δεκαλέπτου για να τελειώσει η περίοδος στο 52-40 υπέρ της Perfumerias Avenida.

Η Τόμας ανέλαβε πρωτοβουλίες στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο πέτυχε το 54-43,  αλλά η Ελονού συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν άφηνε περιθώρια στον Ολυμπιακό.

Η Σπυριδοπούλου μέσα από ένα καλό σύστημα βρήκε τρίποντο για το 56-46, ενώ σκόραρε και για το 58-48. Οι πρωταθλήτριες Ισπανίας είχαν κι άλλε λύσεις στην επίθεση, η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα και η Ελόνου με 4 σερί πόντους πραγματοποίησε το 62-48 με 4:02 για το τέλος.  Ο Θρύλος δεν μπόρεσε να βρει σκορ με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 16 πόντους, με την Λόιντ να γράφει το 67-48. Το τελικό 72-48 βρίσκει τον Ολυμπιακό να κλείνει το ευρωπαϊκό του ταξίδι με δύο νίκες στην Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48.

Αβενίδα (Ρόμο): Αρόγιο 2, Ασουρμέντι 7, Γκιλ 2 (0/7 σουτ), Γκόρι 6, Λόιντ 17, Ντομίνγκεζ 4 (7 ασίστ), Ελόνου 15, Γκίβενς 8, Ρόμπινσον 11 (10 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 5, Κοσμά, Νικολοπούλου 6, Παυλόπουλου, Σταμάτη 4 (1), Αυτζή, Σωτηρίου 7 (1), Σπυριδοπούλου 12 (2), Τζόνσον 12 (1), Τίκβιτς 2.