Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 27-28 από τον Φαίακα Κέρκυρας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team πραγματοποίησε την καλύτερη και πιο ώριμη εμφάνισή του τα τελευταία χρόνια, απέναντι στον πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα, τον οποίο κοίταξε στα μάτια γνωρίζοντας την ήττα σε νεκρό χρόνο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν, με τον Αρχέλαο Savvidis Team μετά το αρχικό 2-0 (1’ 23”) να διατηρεί ισχνό προβάδισμα και τον Φαίακα Κέκρυρας να περνά μπροστά για πρώτη φορά (7-8) στο 15’ 38”, ενώ στο 17’ 03” δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά δύο τερμάτων υπέρ του (7-9) χάρη σε τρία αναπάντητα τέρματα που σημείωσε. Ο γηπεδούχος ισοφάρισε σε 11-11 στο 24’ 51” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-15 υπέρ της ομάδας της Κέρκυρας.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Φαίακας Κέρκυρας διατήρησε το προβάδισμά του στα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να ισοφαρίζουν στα δεκαοκτώ τέρματα στο 39’ 25”. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη τέρμα με τέρμα, καθώς βρέθηκαν οκτώ φορές ισόπαλες. Ο Αρχέλαος Savvidis Team κατάφερε να ισοφαρίσει (27-27) για τελευταία φορά στο 59’ 25” με τον φιλοξενούμενονα παίρνει τη νίκη με τέρμα του Νίκου Ριγανά στην εκπνοή του αγώνα με 27-28.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου.

Δίλεπτα: 7-6.
Πέναλτι:
1/2 – 5/8.
Κόκκινη: Οικονόμου (43′ 13″ – τρία δίλεπτα)

Πεντάλεπτα: 2-0, 6-4, 7-7, 9-10, 11-11, 13-15 (ημ.), 15-17, 18-18, 21-21, 25-25, 26-26, 27-28.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Σκούφας): Ραντζέλοβιτς 4, Καϊμακάμης, Μάνης, Αναστασίου 11, Σκούφας, Μαυρόπουλος 5, Τερζής, Χαραλαμπίδης 3, Εγγλέζος 1, Ξώνης, Ξεφτέρης, Τριανταφύλλου 2, Κοσμίδης, Θυμιόπουλος 1, Παπανάκος.

Φαίακας Κέρκυρας (Περούλης): Νάστος 2, Τζούκας 2, Κουλούρης, Δοΐκας, Πάλλας, Κατσακιώρης, Ριγανάς 8, Σκανδάλης 6, Vidović, Πίτος 2, Οικονόμου 6, Κατσαρός, Κορακιανίτης 1, Βάγιας, Κουτσικόπουλος 1, Σουλάνης.