Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 60-82 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το κατερινιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής, παρέμεινε ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς η ΑΓΕ Πιερίας παρουσιάστηκε πολύ κακή –με εξαίρεση κάποιες μικρές εξάρσεις- γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον Βατανιακό να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ και να φτάσει σε μία δίκαιη επικράτηση.

Κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΓΕ Πιερίας να μην εμφανίζεται στο παρκέ στο πρώτο πεντάλεπτο και τον Βατανιακό να προηγείται με 0-10 στο 3’ 36”, με τη γηπεδούχο να μένει στο μηδέν για 4’ 36”. Στην συνέχεια, ο Βατανιακός ήταν αυτός που εξαφανίστηκε με την ΑΓΕ Πιερίας να μειώνει σε 9-12 στο 9’ 10’ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βατανιακός με ένα επιμέρους 2-7 στα πρώτα 1’ 18” ξέφυγε με 11-21. Τα πολλά λάθη της γηπεδούχου άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα (18-37, 17’ 42”) και οι παίκτες του Βατανιακού πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 21-42.

Η γηπεδούχος μπήκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο όπου σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 35-50 στο 25’ 35”, το οποίο ολοκληρώθηκε με 42-60.

Η ΑΓΕ Πιερίας ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί επτά πόντων μειώνοντας σε 52-60 στο 31’ 56”, ωστόσο ο Βατανιακός εκμεταλλεύθηκε την κακή της άμυνα και ξέφυγε ξανά με 57-74 στο 35’ 16”. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό να διαμορφώνεται σε 60-82.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 9-14, 21-42, 42-60, 60-82.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Πάππας, Μέλιος 13 (1), Χαρισσόπουλος 3 (1), Παπάς 3, Βαφόπουλος 10, Βουλγαράκης 2, Καρυώτης, Κουρκούτας 27 (2), Σόκας, Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 2, Γαβαλάς.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 6 (2), Σιαπάκας 3 (1), Λάλλας, Τερζόπουλος 12, Γαλανός 4, Πόσιος, Μπαλαρμάς 10, Τζήμας 8, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 9 (1), Μπίσμπας 30 (2).