Οι Ατρόμητοι Παντελεήμων Νέας Σάντας ηττήθηκαν με 65-71 από τον Εργόναθλο, στο Κλειστό του Γαλλικού, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος μπήκε καλύτερα στο παρκέ, πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με όπλο την άμυνά του προηγήθηκε με 8-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κώστα Λαδά αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά, με τον φιλοξενούμενο να προηγείται με βραχεία κεφαλή (33-34) στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τον Εργόναθλο να παίρνει τον έλαγχο στο δεύτερο μισό και να καταφέρνει να προηγηθεί με 46-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Ακριτίδη έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (51-61) τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην συνέχεια να μειώσουν στους τέσσερις πόντους στο 38′ 10″, ωστόσο ο Εργόναθλος διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-71.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Ρούντζιος.

Δεκάλεπτα: 8-22, 33-34, 46-51, 65-71.

ΑΟ Οι Ατρόμητοι Παντελεήμων Νέας Σάντας (Λαδάς): Ζάλτος. Βέττης. Βλαχοπουλος 2, Δαγκλιάρης 23 (3), Πανταζής, Αράπογλου 2, Δεβλέτογλου, Σέμπρος 22  (3), Σωτηρόπουλος, Ναρλιδης 16 (2).

ΜΠΑΣ Εργόναθλος (Ακριτίδης): Κουλίνας, Δημητριάδης 5, Αρκούδας 19 (2), Μπερμπερίδης 18, Τσιτουρούδης 18, Πεχλιβανίδης 2, Γιαννακούλης 9 (1), Νάντσιος, Εκμετσόγλου.8