Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 από τον Πήγασο Πολίχνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολίχνης, σε αγώνα την 19η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός για μία ακόμα αγωνιστική παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και μαχητικός, απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος διεκδικεί την άνοδο στην Volley League, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, χάνοντας τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες με την ελάχιστη δυνατή διαφορά.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης προηγήθηκε με 6-2 κι 11-3, με τον Πιερικό στο 17-9 να κερδίζει οκτώ συνεχόμενους πόντους και να ισοφαρίζει (17-17). Στην συνέχεια ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 24-21 και παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 24-23, έκανε το 1-0 με 25-23 σε 25’.

Και στο δεύτερο σετ ο Πιερικός έμεινε πίσω με 6-2 στο ξεκίνημά του, ωστόσο ισορρόπησε στην συνέχεια το παιχνίδι, κατάφερε να ισοφαρίσει στους δεκαοκτώ πόντους, αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες και στην παράταση με 28-26 σε 28’.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους τριάντα πόντους (15-15), σημείο στο οποίο ο Πήγασος Πολίχνης πήρε διαφορά (19-15 και 22-16) και έκανε το 3-0 με 25-21 σε 24’.

Διαιτητές: Τσιούλα – Τοσουνίδης.

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-21 σε 77’.