Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 70-64 από των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας πήραν κεφάλι στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 9-15 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Αποστόλου πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και μαζί και το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το πρώτο εικοσάλεπτο όντας μπροστά με 30-25.

Και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Αετός Κιλκίς ήταν καλύτερος, έφτασε τη διαφορά μέχρι και στους έντεκα πόντους, ωστόσο οι παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη έδειξαν να αντιδρούν και μειώνουν σε 54-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχο διατήρησε το προβάδισμά του και κατάφερε να φτάσει ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Αετοί Βέροιας μείωσαν σε 63-61. Δύο τρίποντα, ένα από κάθε πλευρά διαμόρφωσαν το 66-64 10” πριν την εκπνοή και ο Γκιζέλης με 4/4 βολές και τους Αετούς Βέροιας να αστοχούν στο ενδιάμεσο, διαμορφώθηκε το τελικό 70-64 υπέρ του Αετού Κιλκίς.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Ρούντσιος.

Δεκάλεπτα: 12-17, 30-25, 54-48, 70-64.

ΠΑΣΑετός Κιλκίς (Αποστόλου): Χειρούλης, Νταμοτσίδης 12 (2) Γκιζέλης 13 (2), Φιλιππίδης, Βαϊτσούδης 8 ( 1) Βογιατζής 9, Κόγιας 9, Βακουφτσής 11, Μαργαριτίδης 3 (1), Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης 5.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 5, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 16 (4), Γκεκόπουλος 15, Πάππου 2, Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 1, Χατζηχαρίσης 13 (1), Ιατρού, Ιωσηφίδης 12 (1).