Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η Ελλάδα επικράτησε της Γερμανίας με 63-69 στην Brose Arena και έγραψε το τέλειο φινάλε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κατακτώντας την πρώτη θέση στον όμιλό της! Συγκλονιστικός Βασιλόπουλος, βραβεύτηκε ο Ζήσης.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ηγήθηκε επιθετικά της Εθνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γερμανία στην Brose Arena, εκεί όπου η Ελλάδα προηγήθηκε με 12-13 στο 8:04 χάρη στο τρίποντο του γκαρντ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-15 σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) κόντρα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου που μέτρησε 5/15 σουτ εντός πεδιάς (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα) κι έκανε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα. Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ομπστ έκαναν το 28-24 για τη Γερμανία στο 17:19, ο Σέιφερθ κράτησε τη «νασιονάλμανσαφτ» στο +4 (30-26) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33, με τον Δημήτρη Μαυροειδή (7π., 5ριμπ.) να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Εθνικής.

Η Ελλάδα είχε 3/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (23%) και κατέβασε 15 ριμπάουντ -7 επιθετικά ενώ η Γερμανία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 19 «σκουπίδια» και 11 λάθη. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Μάικ Τσίρμπες σκόραρε για το 47-43 όμως η Εθνική έκανε σερί 7-0 στα επόμενα 2’52” με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και προηγήθηκε με 47-50 στο 30′. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε τους τελευταίους 5 πόντους της Ελλάδας, έβγαλε άμυνες κι έδωσε το σύνθημα ενόψει της συνέχειας! Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου ανέβασε τη διαφορά στο +8 (49-57, 33’06”) για την ελληνική ομάδα που άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-7. Η Γερμανία αντέδρασε, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάιμπου (60-59) όμως η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μαργαρίτη, Βασιλόπουλο, Λαρεντζάκη και προηγήθηκε με 62-68 στα 54″ για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 63-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (14), μοίρασε 18 ασίστ και υποχρέωσε τη Γερμανία σε 18 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Παναγιώτης Βασιλόπουλος (12π., 6ριμπ., 2κλ.) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (13π., 5ριμπ.) κουβάλησαν την Εθνική ομάδα στην Brose Arena.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Γκίφεϊ είχε 2 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς σε 19:56.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής βοήθησε την Εθνική με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Εθνικής στα τελευταία λεπτά όταν η Γερμανία προηγήθηκε με 60-59.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γερμανία το 26% στο τρίποντο, η Ελλάδα τίποτα.

Διαιτητές:  Κοζλόβσκι (Λετονία), Μαέστρ, Μπελιάκοβ.

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69.

Γερμανία (Ρεντλ): Μπαρτέλ 8, Γκίφι 2, Λο 7, Ομπστ 12 (4/6 τρίποντα), Σαϊμπού 6, Άκπιναρ 10 (7 ασίστ), Ντόρετ 2, Σάιφερθ 6, Σενγκφέλντερ 2, Τάντα, Τίμαν 2., Τσίρμπες 6 (8 ριμπάουντ)/

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 6 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Μαργαρίτης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 12 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Κασελάκης 3 (1), Μαυροειδής 8 (9 ριμπάουντ), Σαλούστος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 21/40 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 16/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 14 λάθη, 15 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Πηγή: Gazzetta