Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε 76-59 με του Κεραυνού Άσπρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του μαχητικού Κεραυνού Άσπρου, ο οποίος ήρθε στην Κατερίνη με μόλις έξι παίκτες και χτίζοντας διψήφια διαφορά από το τέταρτο μόλις λεπτό και φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση.

Η ΑΚΕ Πιερίας προηγήθηκε με 20-0 στο 17’ 55”, με τον Κεραυνό Άσπρου να σκοράρει για πρώτη φορά στο 18’ 5” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός Άσπρου ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 43-29 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Στο 24’ 16” η διαφορά επανήλθε στους είκοσι πόντους (53-33), ο φιλοξενούμενος μείωσε ξανά σε 56-40 στο 27’ 04” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-42.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 76-59.

Διαιτητής: Γιανκίδης – Χρυσάφης Β.

Δεκάλεπτα: 27-7, 43-29, 60-42, 76-59.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαδόπουλος Α., Χατζηευστρατιάδης 6, Κουλιανός 9 (3), Μουλάς 6 (2), Μαργαριτίδης 8 (2), Μάνος 21 (4), Λυκίδης 1, Αποστολόπουλος 6 (2), Ίτσιος 9, Λιάκος, Παπαδόπουλος Δ. 4, Ευαγγελόπουλος 6.

ΑΣ Κεραυνός Άσπρου: Δημάκας 26 (2), Μουμτζίδης 13 (1), Αργυρόπουλος 2, Στανιτσίδης 2, Κωστίκας 12, Ιωσηφίδης 4.