Ο Πιερικός Αρχέλαος επιβλήθηκε με 91-90 του ΦΟ Αριδαίας στο κλειστό γήπεδο του Σταθμού για τον αγώνα της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τη σπουδαιότερη νίκη της φετινής χρονιάς πανηγυρίζει από το βράδυ του Σαββάτου ο Πιερικός Αρχέλαος ο οποίος με ”καρδιά χιλίων λεόντων” υπέταξε με 91-90 την πρωτοπόρο Αριδαία σε ένα ματς, αποθέωση του μπάσκετ! Οι παίκτες της ομάδας της Κατερίνης πραγματοποίησαν συγκλονιστική εμφάνιση, ήταν ψυχωμένοι, ”καυτοί” πίσω από τα 6,75μ, ενώ έβγαλαν και σπουδαίες άμυνες σε κρίσιμα σημεία του ματς. Με αυτή την επικράτηση, η γηπεδούχος ομάδα  βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-13 και πήρε μεγάλη ψυχολογική ”ντόπα” ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Από την άλλη πλευρά, ο ΦΟ Αριδαίας υπέστη μόλις την 3η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον στο 16-3.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν ως συνήθως με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν με 5 πόντους διαφορά (8-3, 6′ και 55”) με τους  φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα δικό τους 0-6 σερί (8-9, 3′ και 34”). Ο Πιερικός ωστόσο ξανανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε την περίοδο ως οδηγός στο σκορ (18-16).

Στην 2η περίοδο και συγκεκριμένα λίγο μετά τα πρώτα τρία λεπτά (7′ και 29” με το σκορ στο 21-22) οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου ντύθηκαν … Warriors καθώς εξαπέλυσαν έναν βομβαρδισμό εύστοχων σουτ τριών πόντων και έτρεξαν ένα εκπληκτικό επιμέρους 16-0 (37-22, 4′ και 45”)! Από κείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά της Αριδαίας να αντεπιτεθεί και με ένα δικό της σερί 2-12 έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (39-34, 1′ και 48”)!  Ο Πιερικός όμως δεν πτοήθηκε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια διατηρώντας το προβάδισμα (43-36)!

Στο 3ο δεκάλεπτο οι πρωτοπόροι μπήκαν με το … μαχαίρι στα δόντια μέσα στο παρκέ και έμοιαζαν αποφασισμένοι να γυρίσουν την κατάσταση. Πέτυχαν ένα 4-19 επιμέρους και πήραν προβάδισμα 8 πόντων (47-55, 5′ και 14”). Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά έδειξαν εγωισμό και με όπλο το τρίποντο, ισοφάρισαν αρχικά σε 58-58 (2′ και 42”) και πήραν προβάδισμα 6 πόντων (64-58, 1′ και 19”) τρέχοντας ένα τρομερό 17-3 και κλείνοντας το δεκάλεπτο με 68-64!

Στην τελευταία περίοδο, ο Πιερικός Αρχέλαος έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για την διαιτησία καθώς υπήρξαν απανωτές τεχνικές ποινές και υπερβολικά φάουλ εις βάρος του, με την Αριδαία να βρίσκει καλάθια κυρίως από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Επίσης, είχαμε την αποβολή του προπονητή της κατερινιώτικης ομάδας, Θανάση Τοπούζη, 6′ και 30” πριν τη λήξη με αποτέλεσμα να συνεχίζει το κοουτσάρισμα ο Χρήστος Ξηρομερίτης. Από κείνο το σημείο και ύστερα, το ματς έγινε ”ροντέο”, με τους δύο μονομάχους να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να παίρνει τελικά προβάδισμα ενός πόντου ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη (89-88, 1′ και 21”)!

Στις τελευταίες ειδικές καταστάσεις και με τον Τοπούζη να καθοδηγεί από την εξέδρα, οι παίκτες του Πιερικού επιχείρησαν να τελειώσουν το ματς με game winner τρίποντο το οποίο δεν ήρθε, με τη μπάλα να χτυπά στη στεφάνη και στη συνέχεια να παίρνουν το υπερπολύτιμο ριμπάουντ και να κερδίζουν βολές νίκης στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Το 89-88 έγινε 91-88 στο 0:01′ και στη συνέχεια το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 91-90 με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να ξεσπούν σε τρελούς πανηγυρισμούς!

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-16, 43-36, 68-64, 91-90.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Παπαπέτρου 5 (1), Χατζηαγοράκης 4, Ζησόπουλος 33 (7), Καρυπίδης 4, Τζιοβάρας 5, Μαρινόπουλος, Φανούλης 4, Σκρέτας 13 (1), Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 21 (7).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υποδηματόπουλος, Βασίλογλου, Πέτκος 22 (5), Τοπαλίδης 20, Αργυρός, Νταούπ, Παπαβραάμ 9 (1), Αβραμίδης 7 (1), Κληντσάρης 7, Μακρόπουλος 25.