Την απευθείας πρόκριση τους στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά τριών αστέρων της FIVB στο Σίδνεϊ πήραν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη (Νο27). Η Εθνική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και 6-2 στο τάι μπρέικ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την νίκη με 2-1 (17-21, 21-17, 15-09) και την πρόκριση επί των Λινκ, Ζενγκ (Νο22) από την Κίνα. Τον επόμενο αντίπαλό τους στον δρόμο για τα προημιτελικά θα τον μάθουν μόλις ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων.

Στο πρώτο σετ, Βίκυ και Πένυ προηγήθηκαν με 12-11, όμως οι Κινέζες με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 12-14 για να πάρουν το πρώτο σετ με 17-21.

Η απάντηση της Αρβανίτη και της Καραγκούνη ήρθε άμεσα. Μετά το 0-2 της Κίνας η Εθνική ομάδα πέρασε μπροστά με 7-4 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Λιν και Ζενγκ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16), όμως το σετ κατέληξε στην Ελλάδα με 21-17.

Στο τάι μπρέικ, Βίκυ και Πένυ βρέθηκαν πίσω με 4 (2-6), κάλεσαν γρήγορα τάιμ άουτ και αμέσως μείωσαν στον πόντο με σερί 3-0 (5-6), για να περάσουν λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ με 9-8. Η Κίνα ισοφάρισε (9-9) όμως με εκπληκτικό σερί 6-0 της ελληνικής ομάδας, διαμορφώθηκε το τελικό 15-09 και μαζί η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.