Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 57-75 του Αλέξανδρου Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αξιούπολης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλό της στην αναμέτρηση και όντας ιδιαίτερα παραγωγική στην επίθεση προηγήθηκε με 14-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 29-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης βελτίωσε την απόδοσή του στην άμυνα, περιορίζοντας στους οκτώ πόντους της ΑΚΕ Πιερίας και μείωσε σε 46-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η απόδοση των παικτών του Μίρο Ραΐσεβιτς επανήλθε στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου κι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικο 57-75.

Διατητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 14-21, 29-45, 46-53, 57-75.

ΑΣΑ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης 4, Βακιρλής 10, Σιώπκας 27, Καπνόπουλος 16 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαγεωργίου, Χατζηευστρατιάδης 2, Κουλιανός 3 (1), Μουλάς 17, Παπαδόπουλος 6, Μάνος 20 (4), Λυκίδης 10 (2), Αποστολόπουλος 4, Ίτσιος 13, Κοριτσίδης, Ευαγγελόπουλος.