Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ του Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός κατέκτησε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, οι οποίοι ισοδυναμούν με… έξι, καθώς τους κατέκτησε απέναντι στην ομάδα η οποία καταλαμβάνει τη 10η θέση στη βαθμολογία, η οποία είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει σε υποβιβασμό, καθώς όλα δείχνουν ότι θα υποβιβαστεί από την Volley League η Κομοτηνή), αποκτώντας μία διαφορά επτά βαθμών, ενώ απομένουν πέντε ακόμα αγωνιστικές για την αυλαία του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να αποκτά προβάδισμα τριών πόντων (3-6), τον Πιερικό να αντιδρά άμεσα (5-6) και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 17-16. Πέντε αναπάντητοι κερδισμένοι πόντοι από τους παίκτες του Κώστα Σαρρή διαμόρφωσαν το 22-16 και ο Πιερικός έκανε το 1-0 με 25-18 σε 17’.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Στο δεύτερο σετ, η πρώτη ομάδα που αποσπάστηκε με περισσότερους από δύο πόντους ήταν ο Πιερικός στο 14-11, με τη διαφορά στην συνέχεια να φτάνει μέχρι και στους έξι (22-16) και το σετ να ολοκληρώνεται με 25-20 σε 22’.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Κατερίνης πήρε από την αρχή το προβάδισμα (7-3 και 13-6), αλλά ένα σερί πέντε πόντων από την πλευρά του φιλοξενούμενου έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ (13-11). Η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμά της, αλλά μετά το 20-15 κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πιερικός θα έφτανε σε ένα εύκολο 3-0, ο Απόλλωνας Καλαμαριάς αντέδρασε, προσπέρασε με 21-22 και κατέκτησε το σετ με 23-25 σε 25’.

Στο τέταρτο σετ και πάλι ο Πιερικός πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-3) και παρά τη μείωση σε 11-10, ανέκτησε άμεσα τη διαφορά (14-10 και 18-11) φτάνοντας στην συνέχεια στην τελική επικράτηση με 25-19 σε 22’.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Χάνος.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 23-25, 25-19 σε 86’.