Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 62-53 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στο μικρό τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωσή του, παρά την επιστροφή της ΑΓΕ Πιερίας στη διεκδίκηση της νίκης στο τελευταίο πεντάλεπτο, φτάνοντας δίκαια στη νίκη και την κατάκτηση της 3ης θέσης, με την ΑΓΕ Πιερίας να καταλαμβάνει την 4η θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΑΟΚ Βέροιας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, πήρε από το ξεκίνημά της το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 11-2 στο 3’ 39”. Η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους στο 5’ 15” (15-4) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-11 υπέρ της ομάδας της Ημαθίας.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ επτά και δεκατριών πόντων και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 33-26 υπέρ του ΑΟΚ Βέροιας, χάρη σε ένα επιμέρους 8-2 στα τελευταία 1’ 52” από την ΑΓΕ Πιερίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΟΚ Βέροιας να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους και να ξεφεύγει με 41-26 στο 23’ 14”, ενώ στο 26’ 10” η διαφορά έφτασε στους δεκαεπτά πόντους (45-28) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 53-44 στο 32’ 35” και 56-52 στο 37’ 55”, ωστόσο ο ΑΟΚ Βέροιας διατήρησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με το τελικό 62-53.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 23-11, 33-26, 51-37, 62-53.

ΑΟΚ Βέροιας (Καπνάς): Γιοβανόπουλος 2, Αβραμίδης 5 (1), Καραθανάσης 17 (1), Στογιαννόπουλος 11, Καραϊσαρίδης, Ιωαννίδης 9, Ορφανίδης, Χαραλαμπίδης 18.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης 2, Μέλλιος 11 (1), Αποστόλου, Παπάς, Σόκας, Ξαφένιας 5, Βουλγαράκης 20 (3), Αντωνίου 1, Ασαρίδης, Βλάχος, Ζαπαντιώτης, Βαϊτσόπουλος 14 (2).