Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 48-61 από τους Αετούς Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας μπήκαν αποφασιστικά να παίζουν τον έναν από τους πέντε εναπομείναντες τελικούς για την είσοδο στα play off, πήραν διψήφιο προβάδισμα από το έβδομο λεπτό και το διατήρησαν έως τέλους, παίρνοντας τη νίκη απέναντι σε μία ΑΓΕ Πιερίας, η οποία έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια, αλλά δε μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, ώστε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Οι Αετοί Βέροιας πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο στο σκορ, καθώς προηγήθηκαν με 0-9 στο 2’ 00” και 4-17 στο 6’ 50” με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 10-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ εννέα και δεκατριών πόντων και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Πιερίας να προηγείται με 17-30.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη να δυσκολεύονται να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 35-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν σε 48-56 36’ 35”, ωστόσο οι Αετοί Βέροιας έφτασαν στη νίκη με το τελικό 48-61.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 10-21, 17-30, 35-49, 48-61.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Παναπακίδης, Μωυσίδης 13 (3), Αποστόλου, Παπάς, Σόκας, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 15, Καρυώτης, Ζαπαντιώτης, Κουρκούτας 7 (2), Βαϊτσόπουλος 11 (3), Γαβαλάς 2.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 2, Χρήστου 4 (1), Κασάπης 2, Παπαδόπουλος Δ. 6 (2), Χατζηχαρίσης 12 (2), Χρυσάφης 13 (2), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 6, Βλαχάκης, Ιατρού, Ιωσηφίδης 16 (2).