Ο Αιγινιακός επικράτησε με 67-44 του Πιερικού Αρχέλαος, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα και το σκορ στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 10-6 υπέρ του Αιγινιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος διεύρυνε το προβάδισμά του και οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 29-18.

Με τον Πιερικό να συνεχίζει να δυσκολεύεται να σκοράρει, η ομάδα της βόρειας Πιερίας διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 52-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 67-44 υπέρ του Αιγινιακού.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 10-6, 29-18, 52-29, 67-44.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 19 (3), Αργυρόπουλος 11 (1), Κοιλιάς 3 (1), Τσότσλλι, Βουτσακόπουλος Α. 17 (1), Βουλτσίδης 8, Μελίδης 7, Βουτσακόπουλος Θ. 2, Καλαβρινός.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Μαρινόπουλος 2, Χατζηαγοράκης 6 (2), Τζιοβάρας 3, Ρέντζος 2, Φανούλης, Ζησόπουλος 12, Σφήκας 4, Καλλιφατίδης 2, Ζαρκανέλας 4, Παπαπέτρου 7 (1), Σκρέτας 2.